Türkiye ile diyalog halindeyiz!

Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine itirazlarıyla ilgili tartışmalar sürerken, konuyla ilgili son açıklama NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den geldi

Türkiye ile diyalog halindeyiz!

CiddiGazete- NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği konusunda Türk yetkililerle diyalog halinde olduklarını söyledi.

Türkiye’nin dile getirdiği sorunları ele aldıklarını kaydeden Stoltenberg, NATO içinde anlaşmazlıklar yaşanmasının normal olduğunu ama çözüm bulacaklarını ifade etti. Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya kabulü konusunda hızla karar alacaklarına emin olduğunu belirtti.

Ukrayna savaşının uzun sürebileceğini belirten NATO Genel Sekreteri, Rusya'nın savaştaki stratejik hedeflerine ulaşamadığını da ifade etti.

İNGİLTERE'DEN AÇIKLAMA

Öte yandan İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace da konuyla ilgili Türk mevkidaşıyla görüşeceğini söyleyerek Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği konusunda Türkiye'nin endişelerini ele almanın bir yolu olduğuna inandığını belirtti.

Finlandiya ve İsveç NATO'ya üyelik için resmi başvuruda bulunurken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın terör örgütlerine destek vermekle suçladığı iki ülkeyi veto edeceklerini açıklaması askeri ittifak içinde büyük tartışma yarattı. Erdoğan, son açıklamasında da "NATO'ya Finlandiya ve İsveç'in girmesine 'hayır' diyeceğimizi ilgili arkadaşlarımıza söyledik ve yolumuza da bu şekilde devam edeceğiz" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2022, 11:56
YORUM EKLE