Türkiye'ye yaptırım tarihi belli değil

ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye'ye CAATSA kapsamında uygulanacak yaptırımların tarihinin belli olmadığını açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Türkiye ile görüşmelerin devam ettiğini söyleyerek, "Türkiye’nin NATO müttefiki olduğunu hatırlamak gerekir. NATO müttefikine karşı yaptırım uygulamak çok ciddi bir eylem" diye konuştu

Türkiye'ye yaptırım tarihi belli değil

CİDDİGAZETE

ABD, S-400 hava savunma sistemi alımlarına başlayan Türkiye’ye yönelik CAATSA yasası kapsamındaki yaptırım tarihinin belli olmadığını açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, bugün yaptığı basın toplantısında, "CAATSA yasasına gelince, belli bir tarih yok. Elbette bunu Türkiye ile görüşmeye devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Ortagus, bu konunun neden bu kadar uzadığı sorusuna, "Türkiye’nin NATO müttefiki olduğunu hatırlamak gerekir. Şu ana kadar yaptıklarımız çok önemliydi" cevabını verdi.

Diplomatik çerçeve içindeki görüşmeler için koşulları ve iki ülke arasındaki ilişkileri korumaya çalışmak gerektiğini kaydeden Ortagus, “NATO müttefikine karşı yaptırım uygulamak çok ciddi bir eylem. Bakan ve Başkan bu konuda karara vardığında açıklarız” diye konuştu.

‘GÜVENLİ BÖLGE KONUSU EN GÜÇ KONULARDAN BİRİ’

Türkiye ile Suriye’nin kuzeyinde "güvenli bölge" görüşmelerine değinen Ortagus, "Bu konu kolay bir mesele değil, James Jeffrey’nin elindeki en güç konulardan bir tanesi. Türkiye’nin kaygılarını giderip, yerel ortaklarımızı da koruyacak şekilde çözüm bulmak istiyoruz. Bölgede bizim de askerlerimiz var. Türkiye ile bu konuda çalışmaya devam edeceğiz" açıklamasını yaptı.

YORUM EKLE