Twitter’dan Trump'a uyarı

Sosyal paylaşım sitesi Twitter, ilk kez ABD Başkanı Donald Trump'ın bir mesajına "Bilgiyi doğrula" etiketi koydu

Twitter’dan Trump'a uyarı

CiddiGazete- Sosyal paylaşım sitesi Twitter, ilk kez ABD Başkanı Donald Trump'ın bir mesajına "Bilgiyi doğrula" etiketi koydu.

Platformda 80 milyondan fazla takipçisi olan Trump, Twitter'ı ifade özgürlüğünü kısıtlamak ve 3 Kasım 2020'de yapılacak başkanlık seçimlerine müdahale etmekle suçladı.

Twitter'ı en fazla kullanan lider olan Trump, dün bir mesaj yayımlayarak California eyaletindeki başkanlık seçimlerinde posta yoluyla kullanılacak oyların hileye açık olduğunu, oy sandıklarının çalınacağını ve sahte oy pusulası basılacağını öne sürdü.

‘BİLGİYİ DOĞRULA’ UYARISI

Twitter, dezenformasyonu engellemeye yönelik yeni kuralları çerçevesinde bu mesajın altına "Bilgiyi doğrula" uyarısı koydu.

Uyarının üzerine tıklayanlar, Trump'ın bu iddiasının asılsız olduğunu belirten bir sayfaya yönlendiriliyor. Sayfada CNN, Washington Post ve diğer sitelerinin haberlerine gönderme yapılarak postayla oy kullanımında hile olasılığının çok az olduğuna işaret ediliyor.

Twitter, mesajların doğruluğuyla ilgili kurallarını bu ay başında güncellemişti.

‘YALANCI BASINLA İŞBİRLİĞİ’ SUÇLAMASI

Trump bu uyarıya yeni mesajlarla karşılık verdi ve Twitter'ın ifade özgürlüğünü engellemeye çalıştığını öne sürerek, "Başkan olarak buna izin vermeyeceğim" dedi.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Trump’ın seçim kampanyası sorumlusu Brad Parscale de Twitter’ın “yalancı basın”la işbirliği yaptığını iddia ederek, “Aylar önce Twitter’dan ilanları çekmemizin birçok nedeni var ve düpedüz taraflı olmaları da bunlardan biri” dedi.

TRUMP'TAN REKOR SAYIDA MESAJ

Donald Trump iki hafta önce, bir gün içinde coronavirüs salgınıyla ilgili 100 mesaj atmıştı. Trump Ocak'ta da azil süreciyle ilgili 142 mesaj birden paylaşarak rekor kırmıştı.

ABD'de 2016 başkanlık seçimlerinde yaklaşık 33 milyon seçmen oylarını postayla kullanmıştı. Bu yaklaşık seçmenlerin yüzde 25'ine karşılık geliyor.

NBC ve Wall Street Journal'ın bir araştırması, coronavirüs salgını nedeniyle bu seçimlerde seçmenlerin yarısından fazlasının oylarını postayla kullanmak istediğine işaret ediyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2020, 10:34
YORUM EKLE