Ukrayna 'vurduk' diye duyurdu

Ukrayna ordusu, Yılan Adası'nda demirli Rus donanmasına ait "Serna" sınıfı çıkarma gemisinin vurulduğunu duyurdu

Ukrayna 'vurduk' diye duyurdu

CiddiGazete- Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'ya başlattığı saldırılarla başlayan savaş devam ediyor. Ukrayna Ordusu Güney Operasyon Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, Karadeniz'de kilit nokta haline gelen Yılan Adası'na demir atan Rusya donanmasına ait bir geminin vurulduğu bildirildi.

Geminin hava saldırısı ile etkisiz hale getirildiği aktarıldı. Ukrayna Savunma Bakanlığı ise söz konusu geminin "Serna" sınıfı çıkarma gemisi olduğunu duyurdu.

Odessa bölgesel askeri idare başkanının sözcüsü Serhiy Bratchuk, sosyal medya hesabından olayı doğrularken, "Karadeniz'de Serna gibi bir düşman gemisi imha edildi. Silahlı Kuvvetlere teşekkürler!" yazdı.

Ukraynalı yetkili Anton Gerashchenko, "Yılan Adası'nda kalan düşman birimleri hava koruması olmadan kalacak ve hamamböceği gibi yok edilecek ve yakılacak" dedi.

TÜRK SİHA VURDU İDDİASI

Ukrayna basınında ise geminin Türk yapımı Bayraktar TB2 askeri insansız hava aracı tarafından vurulduğu iddia edildi. Konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmedi.

RUS ORDUSU 25 BİNDEN FAZLA ASKER KAYBETTİ

Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise savaşta Rusya'nın 25 bin 100 askerinin öldürüldüğünü, bin 122 tankın, 2 bin 713 zırhlı askeri aracın, 199 uçağın, 155 helikopterin ve 11 geminin imha edildiği ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2022, 20:12
YORUM EKLE