Ürdün'de taht kavgası kızıştı

Ürdün'ün eski veliaht prensi Hamza Bin Hüseyin ve eski başbakan Bassem Awadallah ile birlikte yaklaşık 20 kişi gözaltına alındı

Ürdün'de taht kavgası kızıştı

CiddiGazete- Ürdün'de dün gece başlayan operasyon uluslararası kamuoyunun gündemine oturdu.

Devlet ajansı Petra, kraliyet ailesi üyesi Hasan Bin Zeid ve eski başbakan Bassem Awadallah ile birlikte 20 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Yetkililer konuyla ilgili detaylı açıklama yapmazken, gözaltıların ülkenin istikrarını sağlamak için gerçekleştiği iddia edildi.

Ülkenin eski veliaht prensi Hamza Bin Hüseyin'in de ev hapsine gönderildiği belirtilirken, Ürdün ordusu Hüseyin'den, "Ürdün'ün güvenlik ve istikrarını hedef alacak hareket ve hamlelerden uzak durmasını" istedi. Petra haber ajansı olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini duyurdu.

Washington Post, başkentin Dabouq bölgesinde askeri ve zırhlı araçların devriye gezdiğini açıklarken, 1999'da ölen Kral Hüseyin'in en büyük oğlu Hamza ve eşinin ev hapsinde tutulduğu belirtildi.

Paylaşılan rapor ve iddialara göre Hamza'nın üvey kardeşi Kral Abdullah'ı devirmek için darbe hazırlığı içinde olduğu belirtildi. Fakat BBC'ye bir video gönderen Hamza, iddiaları yalanlayarak herhangi bir komplo planı olmadığını söyledi. Hamza videoda, "Genelkurmay başkanlığından yetkililer bu sabah geldi ve benim dışarı çıkmamamı, insanlarla iletişime geçmememi söylediler" dedi.

ABD: YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

2000 yılından 2004'e kadar veliaht prens olan ve daha sonra krallık içerisinde farklı roller üstlenen Hamza özellikle orduda görev almıştı.

ABD'nin Orta Doğu'daki en büyük müttefiklerinden biri olan ve geçen yıl Ağustos ayında yaklaşık 700 milyon dolarlık yardım alan Ürdün'deki gelişmeler Washington'ın da ilgisini çekti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, "Kral Abdullah ABD’nin kritik bir partneri ve bizim tam desteğimize sahip. Ürdün'de yaşananları yakından takip ediyoruz ve yetkililerle temastayız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2021, 12:40
YORUM EKLE