banner395
banner424

Uygur Türkleri'ne 'Çin İslamı!'

Uygur Türklerine yönelik tartışmalı uygulamaları nedeniyle eleştirilen Çin hükümeti İslam'ı "Çinlileştirmeyi" amaçlayan bir tasarıyı yasalaştırdı. Söz konusu yasa İslam dinini sosyalizm ile uyumlu hale getirmeyi öngörüyor

Uygur Türkleri'ne 'Çin İslamı!'

Çin hükümeti Müslümanları yakından ilgilendiren bir adım attı. Ülkede sekiz İslami kurumun temsilcilerinin de katıldığı toplantıda "Çin rejimine uygun bir İslam versiyonu" projesini içeren beş yıllık plan kabul edildi. Global Times Gazetesi'ne konuşan bir Çinli yetkili söz konusu planın sadece İslam diniyle sınırlı olmadığını söyledi.

Çin basınına göre söz konusu toplantıda kabul edilen plan, İslam dinini "Çinlileştirmeyi" ve böylece ülkedeki dinleri kontrol altında tutmayı kolaylaştırmayı amaçlıyor. Bazı Çinli hükümet yetkilileri daha önce basına verdikleri demeçlerinde dinin iyileştirilmesi gereken akli bir hastalık olduğunu dile getirmişti.

Euronews Türkçe'ye konuşan Dünya Uygur Kongresi Başkanı İsa Dolkun, Çin'in sonradan varlığını kabul ettiği "toplama kamplarına" aldığı Müslümanların sayısının üç milyona ulaştığını söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2019, 23:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner84