Valilik binasını ateşe verdiler: 8 ölü

Irak’ın güneyindeki Basra kentinde valilik binası ateşe verildi. Olaylarda sekiz kişi öldü, 30 kişi yaralandı. Merkezi hükümet sokağa çıkma yasağı ilan etti

Valilik binasını ateşe verdiler: 8 ölü

Irak'ın güneyindeki Basra kentinde dün bir göstericinin daha ölmesi ardından arından kentte gerginlik arttı. Protestocuların Basra valilik binasını kuşatma altına alıp ateşe vermesiyle, kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Irak İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Albay Saad Maan tarafından yayınlanan yazılı açıklamada, göstericilerin valilik binasını kuşatma altına aldığı ve binanın üs katında yangın çıktığı belirtildi. Konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını ifade eden sözcü, protestocuları kamu mallarına zarar vermemeye çağırırken, güvenlik güçlerini de ateş açmamaya davet etti.

Öte yandan Basra İl Meclisi Üyesi Faris Şeddat, kentte yarın sabaha kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini söyledi. Gösterilerin şiddette dönüşmesi ardından iki taraftan da ölen ve yaralananlar olduğunu aktaran Şeddat, önümüzdeki saatlerde kentte yeniden istikrarın sağlanacağını söyledi. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, güvenlik güçleri ile protestocular arasında çıkan olaylarda sekiz kişi öldü, 30 kişi de yaralandı.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2018, 00:51
YORUM EKLE