Anne-babalara kontrol listesi

Eğitimci-Sosyolog Prof. Dr. Levent Eraslan, yüz yüze eğitim öncesi anne ve babalar için çok önemli bir çalışmaya imza attı. Eraslan, veliler için "kontrol listesi" yayımladı

Anne-babalara kontrol listesi

CiddiGazete- Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 21 Eylül okullarda belli sınıflar ile yüz yüze eğitime başlanacağını, uzaktan eğitim sürecine de devam edileceğini duyurdu.

Yapılan açıklamalar sonrası Eğitimci Sosyolog Prof. Dr. Levent Eraslan, ailelere yönelik teknolojik altyapı, pedagojik altyapı ve mental altyapı olmak üzere üç boyuttan oluşan uzaktan eğitim kontrol listesini yayınladı.

Liste teknolojik, pedagojik ve mental altyapı olmak üzere üç boyuttan oluşuyor.

Yayınlanan listedeki teknolojik altyapı boyutunda uzaktan eğitim sürecinde kullanılacak teknolojik araçlarla ilgili bir kontrol listesi hazırlayan Eraslan, listede “Okulun kullanacağı ara-yüz programının kurulumunu yaptınız mı?, Çocuğunuzun uzaktan eğitime katılması için gerekli özellikleri taşıyan bir teknolojik cihazı bulunuyor mu?, Çocuğunuza uzaktan eğitimde kullanabileceği ofis programlarını tanıttınız mı?, Çocuğunuzun güvenli teknolojik cihaz kullanımı için gerekli altyapıyı (anti-virüs yazılımları kurmak, vb.) sağladınız mı?” gibi maddelere yer verdi. Eraslan, listenin pedagojik altyapı bölümünde ise “Çocuğunuzun ders yapacağı ortamda dikkatini dağıtacak etkenleri kaldırdınız mı?, Çocuğunuzun aktivitelerini tamamlayıp tamamlamadığını kontrol etmek için bir liste oluşturdunuz mu?, Çocuğunuzun en etkili şekilde öğrenme gerçekleştirdiği yöntemleri biliyor musunuz?, Çocuğunuzla evde yapabileceğiniz aktiviteler hakkında bilgi topladınız mı?” gibi maddelere yer verdi.

UZAKTAN EĞİTİM ÖNCESİ MENTAL HAZIRLIĞA DİKKAT!

Uzaktan eğitim sürecinde çocukların mental hazırlığının da oldukça önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Levent Eraslan’ın bu konuda ailelere hazırladığı listede, “Uzaktan eğitim ile ilgili çocuğunuza bilgi verdiniz mi?, Uzaktan eğitim konusunda çocuğunuzu motive ettiğinize inanıyor musunuz?, Öğretmenden çocuğunuzun uzaktan eğitim programına ilişkin gerekli bilgileri aldınız mı?” sorularına yer verdiği görüldü. Yayınlanan liste ile uzaktan öğretim sürecinde hazırlıkların eksiksiz tamamlanabilmesi ve ailelerin çocuklarını doğru yönlendirmesine yardımcı olabilmek hedefleniyor.

ANNE-BABALAR İÇİN UZAKTAN EĞİTİM KONTROL LİSTESİ

Velisi bulunduğunuz öğrencinin uzaktan eğitim sürecine hazır olup olmadığınız anlamak ve ihtiyaçlarını belirlemek için aşağıdaki kontrol listesindeki sorulara “Evet” veya “Hayır” şeklinde cevap verebilirsiniz. Cevabınıza ilişkin ilgili kutucuğa (X) işareti koyarak cevabınızı belirtiniz.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2020, 11:56
YORUM EKLE