EBA çöktü Bakan 'Olumlu' dedi

Milyonlarca öğrencinin girmek istediği EBA sistemi çöktü. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Bu bizim için olumlu bir haber. Çünkü inanılmaz bir talep var” dedi

EBA çöktü Bakan 'Olumlu' dedi

CiddiGazete- Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bakanlıkta gerçekleştirilen ‘Okuyan Balık Sesli Elektronik Kütüphanesi Tanıtım Programı’na katıldı.

Programın ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Selçuk, Eğitim Bilişim Ağı'nın (EBA) yoğunluk yüzünden çökmesine ilişkin soruya şu cevabı verdi:

"Bu bir taraftan da bizim için olumlu bir haber. Çünkü inanılmaz bir talep var, özellikle yüz yüze eğitimin başladığı bu günlerde, bu talepte büyük bir sıçrama oluştu. Bununla ilgili teknik arkadaşlar çalışıyorlar. Hepinizin malumu, dünyanın çok büyük sitelerinde de kimi zaman duraklamalar, aksaklıklar oluyor, belli bir süre sonra bunlar gideriliyor. Şu anda da arkadaşlarımız bu çalışmanın içerisinde. Altyapı giderek daha da güçlenecek ve bu talebin karşılanması için de her türlü tedbiri alıyoruz, almaya da devam edeceğiz."

ÖZEL OKULLARIN TUTUMU

Bakan Selçuk, bazı özel okulların bütün sınıflardaki öğrencileri okula çağırması hakkındaki soruya şu cevabı verdi:

"Bununla ilgili bütün takipler yapılıyor. Derhal soruşturma açılması, konularla ilgili müeyyidelerin, yaptırımların, cezaların hayata geçirilmesi söz konusu. Bu, ulusal düzeyde alınan bir karar. Kısmi olarak çok az da olsa bu karara uymayan okullarımız varsa gereken tedbirler alınıp, cezalar verilir. Endişeniz olmasın.”

İNTERNET VE BİLGİSAYARI OLMAYANLAR

Bazı öğrencilerin internet ve bilgisayar sorunu yaşamasına ilişkin soruyu Selçuk şöyle cevapladı:

"Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz zaten birtakım çabalar içindeyiz, dün de bazı toplantılar oldu. EBA destek merkezlerinin 9 bine yaklaştığını ifade ederken, aslında bunun da çözüm yollarımızdan bir tanesi olduğunu vurgulamak istedim. Bu arada hayırseverlerin desteği var. Onlara da teşekkür ediyorum. Ülke ölçeğinde, valilikler, kaymamaklıklar, il, ilçe müdürlükleri, hatta muhtarlıklar çok yoğun biçimde bu konuyla ilgili katkı sağlamaya çalışıyorlar. Öğrencilerimizin çok büyük kısmının erişimiyle ilgili bir sıkıntı olmadığını görüyoruz, bu yoğunluktan ve EBA'daki tıkanmadan da yaşanan sorundan da bunu anlıyoruz."

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2020, 11:35
YORUM EKLE