İzmir Marşı skandalına soruşturma

Milli Eğitim Bakanlığı'nca, İstanbul Erkek Lisesi'nde Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinliklerinde "İzmir Marşı'nı okuyan öğrencilere şiddet uygulandığı" iddialarına ilişkin soruşturma başlatıldığı bildirildi

İzmir Marşı skandalına soruşturma

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan bilgilendirmede, 26 Ekim'de İstanbul Erkek Lisesi'nde yapılan Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri sonrasında yaşanan olayla ilgili İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce inceleme/soruşturma başlatıldığı belirtildi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Erkek Lisesi'nde Cumhuriyet Bayramı için düzenlenen törende iki öğrenciye İzmir Marşı'nı söylediği için müdür başyardımcısı Metin Kuş tarafından tokat atıldı. Tokat atılan kız öğrenci yere düşerken, darp edilen diğer öğrenciye ise hakaret edildiği belirtildi.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, "Dokuzuncu ve 10. sınıflar için İstanbul Erkek Lisesi'nde Cumhuriyet Bayramı töreni düzenlenmiş. Tören öncesinde koro, son parça olarak İzmir Marşı'nı okuma kararı alıyor. Okul Müdür Başyardımcısı Metin Kuş ise programa müdahale ediyor ve İzmir Marşı için ‘Cumhuriyet Bayramı ile ilgisi yok. Programdan çıkarın' diyor. Okulda bu yayılıyor ve kimse ikna olmuyor. Çocuklar da diyor ki ‘Biz söyleriz'. Yapılan törende ise çocuklar İzmir Marşı'nı söylemeye başlıyor” dedi.

Bunun üzerine Müdür Başyardımcısı Kuş'un kızgın bir şekilde iki öğrenciyi tokatladığı belirtilirken, okul müdürü ise okulda yaşanan olayı akşam saatlerinde velilere attığı whatsapp mesajıyla doğruladı. Okul müdürü mesajında, “Değerli velilerimiz, bugün yapılan Cumhuriyet Bayramı kutlamasında üzücü bir hadise yaşanmıştır. Bilindiği üzere bir haftadır Bakanlığımızın görevlendirmesiyle okul müdürlerine yönelik düzenlenen hizmetiçi seminerde görevli olarak bulunmakta ve dolayısıyla idari izinli sayılmaktadaydım. Okul müdür vekilliği de müdür başyardımcımız Metin Kuş beye tevdi edilmiştir. Dolayısıyla okulda yapılacak törenle görev icabı Metin bey ilgilenmiştir. Ancak törenin içeriğine kendisinin izni olmadan eklenen kısımları çıkartmış bu ise bazı yanlış anlaşılmalara sebep olmuştur. Törenin bitiminde ise bir grup öğrencimiz tören içeriğinde olmayan marşları söylemek isteyince öğrencilere şu an kendisini de çok üzen ve yine kendisinin de tasvip etmediği bir şekilde müdahale edilmiştir. Yaşanan olay tasvip edilecek bir durum olmasa da 10 yılı aşkın bir zamandır İEL'e gece gündüz hizmet etmiş birine karşı yargısız infaz yapılması doğru değildir. Öğrencilerimizin velileriyle görüştüğümü süreç konusunda kendilerini bilgilendireceğimi ifade etmek isterim. Okul müdürü olarak gereken idari soruşturmayı ivedilikle açacağımı bildirir herkese iyi geceler dilerim” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2018, 18:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER