Kadir Has'ta mezuniyet coşkusu

Kadir Has Üniversitesi'nin 2020 ve 2021 mezunları, Selimpaşa Kampüsü'nde düzenlenen törende kep attı

Kadir Has'ta mezuniyet coşkusu

CiddiGazete- Kadir Has Üniversitesi'nin, 2020 ve 2021 yıllarında lisans ve lisansüstü eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğrencileri için düzenlediği mezuniyet törenleri büyük coşkuyla gerçekleşti. Üniversitenin Selimpaşa Kampüsü'nde yapılan ilk törene 400'ün üzerinde öğrenci katıldı.

AİLELER TÖRENİ SOSYAL MEDYADAN İZLEDİ

Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Can Has, Kadir Has Vakfı Başkanı Nuri Has ve Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz'in açılış konuşmalarını yaptığı törende öğrenciler mezuniyet coşkusunu arkadaşları, öğretim üyeleri ve mütevelli heyeti üyeleri ile paylaştı. Mezun öğrencilerin yakınları da Kadir Has Üniversitesi'nin YouTube kanalından yapılan canlı yayın ile gençlerin heyecanına ortak oldu.

"YAŞAM BOYU KOPMAYACAK BİR BAĞ"

Mezuniyet töreninin en keyifli etkinlik olduğunu belirten Mütevelli Heyeti Başkanı Can Has, törende yaptığı konuşmada, "Siz bu ülkenin ve dünyanın çıkış yolusunuz. Bu sebeple hayatınızın geri kalanına yön verirken sadece 'Ben' demeden plan yapmanız gerekiyor. Bu sıkıntıları ancak elbirliğiyle aşmak mümkün. Ülkemizin en büyük kazancı, sizin gibi yetişmiş insanlar ve sizi yetiştiren Kadir Has Üniversitesi gibi kurumlardır" dedi.

Son yıllarda gerek ulusal, gerekse uluslararası bilimsel araştırma projelerinde Kadir Has Üniversitesi'nin adının sık sık duyulmasının en önemli nedeninin, üniversitenin akademik kadrosunun özverili çalışmaları olduğunu belirten Has, Ocak-Ağustos 2021 döneminde öğretim üyelerinin yürütücülüğünü üstlendiği yeni araştırma projesi sayısının 30'u bulduğunu; toplamda sürdürülen 81 araştırma projesinden elde edilen fonun 56 milyon lirayı aştığını söyledi.

Kadir Has Üniversitesi'nin etik değerlere sadık, eşitlikçi ve bağımsız bir bilim yuvası olduğunu söyleyen Can Has, bu konuda en büyük destekçilerinin Kadir Has Vakfı olduğunu belirtti.

"SORUMLULUĞUNUZ, TÜM İNSANLIĞA VE CANLILARA KARŞI"

Kadir Has Vakfı Başkanı Nuri Has, vakfın ve kurucusunun önderliğinde, Türkiye'ye kazandırılan onlarca eğitim kurumu, sağlık merkezi, kütüphane ve sosyal tesisin içinde en güzelinin ve anlamlısının Kadir Has Üniversitesi olduğunu ifade etti.

"HAYAT HİKÂYEMİZİ SANAL ORTAMDA YENİDEN YAZDIK"

Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz de benzeri olmayan bir dönemden geçildiğini belirterek şöyle dedi:

- Eğitim kurumlarının, kendimizi kapana sıkışmış gibi hissettiğimiz bu zor günlerde yaşamın başka bir boyutta akmasını sağlamak gibi önemli bir görevleri vardır.

- Kadir Has Üniversitesi olarak bu sorumluluk duygusu ile çalıştık. Öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın sağlığı her zaman önceliğimiz oldu, bundan sonra da böyle olacak.

- Pandeminin başında en doğru adımı atarak herkesten önce eğitimimize ara verme ve hemen ardından online eğitime geçme kararı verdik.

- Bir hafta gibi çok kısa bir sürede tüm altyapıyı hazırlayarak eğitimimize kaldığımız yerden online olarak devam ettik.

- Bu süreç içinde eğitimde fırsat eşitliğine inanan bir kurum olarak, ihtiyacı olan tüm öğrencilerimize online eğitim için gerekli olan her tür desteği sağladık.

- Çalışanlarımızın da sağlığını korumak için gereken tüm destek mekanizmalarını çalıştırdık.

REKTÖRDEN "ATATÜRK" VURGUSU

Öğrencilerin hiç düşünmedikleri koşullar altında üniversite hayatlarını tamamladığını ve tüm bu koşullara rağmen pes etmedikleri için onları yürekten kutladığını belirten Prof. Dr. Durukanoğlu Feyiz mezunlara "Artık zaman sizin!" dedi.

"Ne yapmak istiyorsanız yapın, sakın ertelemeyin" ifadelerini kullanan Rektör Feyiz, "Hayatta her konuda kendinizi geliştirmeye çalışın. Bunun için de size ilham verecek, size meydan okuyacak insanlarla birlikte olun.

Kadir Has Üniversitesi mezunu olarak sizlerden tek bir beklentim var: Hayatta anlamlı bir şeyler yapmak amacınız, bunun için de cesaretiniz olsun, sevgili öğrencilerim. Attığınız her adımda, aldığınız her kararda sevgili önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediği gibi, bilim kılavuzunuz olsun. Umudunuzu bilimin ışığında çalışkanlığınız ile beslediğiniz sürece her türlü zorlukların üstesinden gelebileceğinizi bilin" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE