Kadro ilanları ‘cep’te

YÖK’ün bir hafta önce kullanıma sunulan “YÖK Mobil” uygulaması ile bütün üniversitelerin kadro ilanları, isteyenin cep telefonuna anlık olarak bildirilecek

Kadro ilanları ‘cep’te

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), yaklaşık bir hafta önce “YÖK Mobil” adlı uygulamasını sanal marketlerde kullanıma sundu. Büyük ilgi gören uygulama, "Eğitim ve Yaşam Tarzı" kategorilerinde Google Play'de Türkiye'nin en popüler ikinci, App Store da ise en popüler üçüncü mobil uygulaması oldu.

NELER YER ALIYOR?

Uygulamayı telefonlarına yükleyen kullanıcılar, YÖK'ün kurumsal bilgilerine, duyuru ve haberlerine, akademisyen bilgilerine, Yükseköğretim Program Atlası'na, dergi ve raporlarına, Tez Merkezi'ne, üniversitelerin yayınladığı öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi kadro ilanlarına, üniversitelerin iletişim bilgilerine ve konumlarına erişebilme imkanı buldu.

YÖK'ün mobil uygulaması ile ayrıca herhangi bir konuda yazılan tezlere, makalelere, çalışmalara, patentlere ve bildirilere de erişim sağlandı.

İLK HAFTADA YOĞUN İLGİ

Geçen hafta kullanıma sunulan "YÖK Mobil" uygulaması, sanal marketlerde yoğun ilgi gördü. YÖK Mobil, "Eğitim ve Yaşam Tarzı" kategorilerinde Google Play'de Türkiye'nin en popüler ikinci, App Store da ise Türkiye'nin en popüler üçüncü mobil uygulaması oldu. Uygulamayı bugüne kadar 14 bin 956 kişi indirdi.

Yüzde 80'i erkek, yüzde 20'si kadın olan kullanıcıların yüzde 30'unun 25-34 yaş aralığında olduğu tespit edildi. Uygulamayı yükleyip e-Devlet ile abone olan kullanıcı sayısı bin 161 oldu.

Uygulamaya App Store'da 5 üzerinden 4,8, Play Store'da ise 5 üzerinden 4,4 puan verildi.

YENİ YÖK’ÜN YENİLİĞİ

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK Mobil uygulamasının, "yeni YÖK"ün bir yeniliği olduğunu ifade etti. Uygulama sayesinde hem akademisyenlerin hem öğrencilerin hem de toplumun bütün kesimlerinin artık Türk bilim hayatında hangi alanlarda makale yazıldığının, hangi alanlarda çalışmaların, patentlerin ortaya konulduğunun, tezlerin yazıldığının ve üniversitelerin tercih edilme durumlarıyla ilgili tüm detayların takip edilebildiğini aktaran Saraç, şu değerlendirmeyi yaptı:

YÖK’ÜN DİJİTAL YÜZÜ

"Bu ve buna benzer yükseköğretimimize dair birçok bilgi artık herkesin cebinde. Bu uygulamanın en güzel yanlarından biri de üniversitesini bitiren ve akademik kadro ilanlarına erişimde zorluk çeken mezunlarımıza bütün üniversite kadro ilanlarının diledikleri takdirde kendi cep telefonlarına anlık bildirilecek olması. Herkes bu uygulamamızı indirebilir ve kolayca kullanabilir. Halka açık ve ücretsiz uygulamamız, aynı zamanda yeni YÖK'ün dijital yüzüdür."

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2018, 14:21
YORUM EKLE