KDV indirimi eylülde iade edilecek

Özel okul ücretlerindeki KDV oranının yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmesiyle oluşan yüzde 7’lik fark velilere iade edilecek. İade şekli, peşin ve taksitli ödemelere göre değişecek

KDV indirimi eylülde iade edilecek

CiddiGazete- Özel okullar ile veliler arasında uzaktan eğitimde indirim tartışmaları sürerken, dünkü Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile tüm eğitim-öğretim hizmetlerindeki KDV oranı yüzde 8’den 1’e indirildi.

KDV indirimi kararı özel eğitim kurumu ücretlerinde de indirim anlamına geliyor.

Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Başkanı Nurullah Dal ve Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Başkanı İbrahim Taşel yüzde 7’lik KDV indiriminin sevindirici olduğunu belirterek, bu kararın hem veliler hem de özel okullar için büyük bir avantaj sağladığını ifade ettiler.

Hürriyet’ten Dilek Atlı’nın haberine göre, Dal ve Taşel, okulların velilere ücretleri dahilindeki KDV indirimini eylül ayı içinde iade edeceklerini belirtti.

'TAKSİTLERDEN DÜŞÜLECEK'

Nurullah Dal konuya ilişkin şunları söyledi:

“Yüzde 8’den yüzde 1’e indirilen vergi oranı velilerin, dolayısıyla da okulların lehine bir düzenleme oldu. Okulların belirlediği ücretler, KDV’si içinde ücretlerdir. Örneğin 30 bin liralık bir ödemenin içinde 2 bin 400 lira KDV vardı. Şimdi yeni KDV 300 TL oldu. Yani bu yıl için 30 bin lira ödeme yapan bir veli bu ücretin 2 bin 100 lirasını okuldan geri alacak. Veliler, ne kadar ücret ödemesi yaptıysalar eylül ayı içinde okullardan yüzde 7’lik ücret iadesi isteyebilirler. Peşin ödemelerde böyleyken taksitli ödemelerde ise okullar yüzde 7’lik indirimi son taksitten düşebilirler. Taksitli ödeme yapan veliler eylül ayı içerisinde okullarla görüşüp anlaşmaya varabilirler. Bunun yanı sıra ‘fatura kestim’ diyen okullar faturalarını iptal ederek eylül itibariyle yeni fatura kesecekler.”

‘MİLYONLARCA KİŞİYİ ETKİLİYOR’

İbrahim Taşel ise pandemi sürecinde velilere gelen devlet desteğinin önemine işaret ederek şöyle konuştu:

“Tüm yılı kapsayan bu yüzde 7’lik indirim, devletin kendine aldığı paydan feragat etmesi anlamına geliyor. Bu destekleyici adım için çok teşekkür ediyoruz. Bu indirim sadece eğitim-öğretim yaşamındaki özel okullar için değil; özel üniversiteler, kreşler, kurslar için de geçerli olduğu için milyonlarca kişiyi olumlu etkileyen bir karar. Velilerimiz peşin ödemelerde yüzde 1 oranında KDV ödeyecek ya da önceden ödediyse yüzde 7’lik KDV iadesini okullardan alabilecek. Taksitle ödeme yapanlar da aynı şekilde, yüzde 7’lik KDV indirimi ne kadar ise okullardan iade alabilecekler. Velilerimize avantaj sağlayan bu uygulamadan son derece memnunuz.”

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2020, 13:26
YORUM EKLE