LGS’de coronavirüs önlemleri

Geçen yıl 3870 okulda sınav yapıldığını belirten Milli Eğitim Bakanı Selçuk, coronavirüs önlemleri kapsamında bu yıl sınav yapılacak okul sayısının 18 bine çıkarıldığını söyledi

LGS’de coronavirüs önlemleri

CiddiGazete- Milli Eğitim Bakan Ziya Selçuk, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 20 Haziran’da yapılacak merkezi sınava ilişkin bir televizyon kanalında açıklamalarda bulundu.

Bakan Selçuk, "Her bir çocuğumuz evlerinden maskelerle gelecek. Biz istiyoruz ki daha sakin bir ortam olsun, çok kalabalık olmasın. Sınavdan önce yeni bir maske vereceğiz. Okula giren her çocuğun el dezenfektanı konusunda tedbir aldık. 45 dakikalık arada çocuklar çıkıp hava alıp geldiğinde yeniden maske vereceğiz. Veliler okul bahçesine alınmayacak. Buna dikkat etmek lazım. Arada velilerin çocuklarla temasları söz konusu olabilir. O arada veliler dikkatli olursa, yığılmaya neden olmadan, mümkünse temas etmeden... Her türlü karışıklık çocuklarımızın aleyhine işleyecek. Gözetmenler cerrahi eldiven takmak zorunda. Soru kitapçıklarını normalde çocuklara veriyoruz ama vermeyeceğiz. 22 Haziran Pazartesi günü okullardan alabilirler" dedi

18 BİN OKULDA SINAV

Bakan Selçuk, "Geçen sene 3 bin 873 okulda sınav yapmışız. 5 kat artırdık, bu kez 18 bin okulda yapacağız. Nasıl bir tedbir aldığımız çok net görülüyor. Herkes kendi okulunda sınava girecek" diye konuştu.

Sınav esnasında maske takılacak mı sorusuna ise Bakan Selçuk, "Sınav başladığında maske çıkarılabilir, isteyen çocuğumuz çıkarabilir" dedi.

HASTA ÇOCUKLAR SINAVA GİREBİLECEK Mİ?

LGS sınavının bu hafta kesin yapılacağını kaydeden Bakan Selçuk, coronavirüse (Covid-19) yakalanan çocukların ne yapacağı konusunda şunları söyledi: "Komisyona başvurularak, ayrı tedbirlerin alındığı ayrı binalarda sınava girebilirler. Çocuk hastanede ise ve sınava girmek isterse sınav hastanede yapılır”

Görevli sayısını da artırdıklarını ifade eden Selçuk, “353 bin kişi görev yapacak. Rehber öğretmenler hiçbir zaman görevlendirilmedi ama bu yıl 18 bin civarından rehber öğretmeni görevli olacak" diye konuştu.

ZORUNLU TELAFİ EĞİTİMİ

Bakan Selçuk, “31 Ağustosta başlayacak 3 haftalık eğitim zorunlu mu olacak” sorusuna, “31 Ağustos zorunlu. Devlet ile birlikte başlamak zorunda. Öncesinde özel eğitim kurumu ister başlar ister başlamaz” cevabını verdi.

İKİLİ ÖĞRETİME GEÇİLECEK Mİ?

Bakan Selçuk, gerektiği takdirde ikili öğretime geçilip geçilmeyeceği konusunda şunları söyledi:

“Senaryo A, B, C... Bunların hepsini hazırladık. Liselerimizin yüzde 1'inde ikili öğretim var. İlkokul ve ortaokullarda yüzde 12-13. Çok büyük bir kesimde ikili öğretim yok. Tam gün eğitim yapan okullarımız duruma göre ikili öğretime geçebilir. Sabahçılar-öğlenciler olur... Sınıfın yarısı sabah gelebilir, sınıfın yarısı öğle gelebilir. Ama bu böyle olacak anlamına gelmiyor.”

YENİ ÖĞRETMEN ATAMALARI

“Okullarda maske takılacak mı” sorusuna “Okullar açıldığı zamanki tabloya göre karar verilecek” cevabını veren Selçuk, yeni öğretmen atamaları konusunda 6-25 Temmuz tarihleri arasında sözlü sınavlar yapılacak, bir problem çıkmazsa. Atama sonuçlarını da 1 Eylül'de gerçekleştireceğiz” dedi.

EBA EĞİTİMİ

Bakan Selçuk, EBA eğitimi konusunda, “EBA üzerinden uzaktan eğitim yaz tatili süresince de sürecek. 2000'in üzerinde saat yayın yaptık. 93 branşta 674 öğretmen görev yaptı. Ders dışı etkinlikler de yapıldı. 7 milyondan fazla öğrenci EBA'da bulundu. 1 milyon 30 bin öğretmen EBA üzerinden faaliyette bulundu” diye konuştu.

MESLEK LİSELERİ

Bakan Selçuk meslek liseleri konusunda şunları söyledi:

“En çok önemsediğimiz 2-3 konudan bir tanesidir. Geldiğimiz günden beri sürekli 'mesleki eğitim' diyoruz. 53 sektörün her biriyle ayrı ayrı çalışmalar yaptık. Bize '11-12 madde var. Bunlar hayata geçerse o zaman büyük sıçrama olacak' dendi. Bunların tamamına yakınını hayata geçirdik. Mesleki eğitim konusunda büyük bir ekosistem oluşturuyoruz. Bu sürecin meyvelerini toplamaya başladık. LGS'de geçen yıl yüzde 1'lik dilimden bizim okullarımız öğrenci aldı. Bunun meyvelerini daha da toplayacağız dedik. Bu yaptırımlar korona döneminde işimize yaradı. İnanılmaz mutlu olduk. Bu çalışmalar için çok yorulduk ama birden bire de bu yatırımların işe yaradı. Meslek liselerinde ihracat konuşuyoruz artık.

SORULAR ZOR OLACAK MI?

Bakan Selçuk, “Sorular zor mu olacak” sorusuna, “Biz kontenjanı bu yıl %50 civarında artırdık. Normalde arttırmamamız lazım. Hem öğrenci sayısında kısmi artış vardı hem de veli ve öğrencileri rahatlatmak için bu okulların kapasitelerini büyüttük. Bir rahatlama oldu şimdi. Soru zor da olsa kolay da olsa, bu kontenjana girecek öğrenci sayısı belli. Bizim zor-kolay sorumuz olmaz. Biz neden örnek sorular yayınlıyoruz? Uluslararası standarta sahip soru diyoruz. Sınavda görüp şaşırmasın diye binlerce soru yayınlıyoruz. Hafta sonu da EBA TV'den yardımcı oluyoruz. Böyle bir hizmet gerçekten yoktu.”

Bakan Selçuk ayrıca öğrencilerin dijital olarak karne alacağını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2020, 12:14
YORUM EKLE