MEB’den öğretmenlere iki soru

MEB, öğretmenlere, e-nabız sistemi üzerinde tanımlanmış kronik hastalıkları olup olmadığını sordu. Öğrencilerin bilgisayarlarının olup olmadığının tespit edilmesini istedi

MEB’den öğretmenlere iki soru

CiddiGazete- Coronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle okulların açılıp açılmayacağı ya da hangi koşullarda açılacağı sorularına uzun süredir cevap aranıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri bu sorulara cevap olabilecek yeni bir çalışma başlattı.

Öğretmenlere, e-nabız sistemi üzerinde tanımlanmış kronik hastalıkları olup olmadığı soruldu. Bunun yanı sıra öğrencilerin bilgisayarlarının olup olmadığının tespit edilmesi istendi.

KRONİK HASTALIĞI OLANLAR

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, İstanbul başta olmak üzere birçok ilde öğretmenlerin cep telefonlarına mesaj gönderilerek e-nabız üzerinde tanımlanmış rahatsızlıkları varsa acilen bildirilmesi istenildi.

Öğretmenlerin okulların örgün eğitime açılması halinde risk altında olup olmadığı araştırılırken, kronik rahatsızlığı olanların, eğitimin başlaması durumunda okula gelmeleri konusunda salgın tamamen bitene kadar zorlanmayacak.

BİLGİSAYAR VE İNTERNET ERİŞİMİ SIKINTISI

Öğrencilerle ilgili ise uzaktan eğitim durumunda eşit şartlarda eğitim alınabilmesi için bilgisayar sayısı araştırması yapılıyor. Bilgisayar ve internet sorununun çözümü için MEB’in nasıl bir çalışma yapacağı henüz bilinmiyor.

Ancak OECD’nin, “Covid-19 Salgınında Eğitim” adlı raporuna göre ülkelerin uzaktan eğitim karnesinde Türkiye, 77 ülke içinde 64’üncü sırada yer almıştı.

Türkiye’de ikinci dönemde uzaktan eğitim alan her 100 çocuktan 30’unun bilgisayarı yok. İnternet bağlantısına erişimde de 77 ülke içinde Türkiye, sondan üçüncü olarak 74’ncü sırada yer bulabilmişti.

ÖĞRETMENLERİN YAŞ ORTALAMASI

Türkiye’deki ilk ve orta dereceli okullarda 18 milyon 108 bin 860 öğrenci ve halen görev yapan 1 milyon 77 bin 307 öğretmen var. Bu öğretmenlerin yaş ortalaması 36 ve bu OECD ülkelerindeki öğretmenlerin yaş ortalamasından 10 yaş daha genç öğretmen nüfusuna sahip olduğumuzu gösteriyor.

Bu tablo yaş ve kronik rahatsızlık arasında öngörülen ölçeklendirmede, pandemi koşullarında Türkiye'yi, öğretmenlerde yaş ortalaması genç olduğu için şanslı ülke haline getiriyor. Yaş ortalaması 50'nin üzerinde olan öğretmenlerin oranı ise son verilere göre yüzde 16 iken, 60 yaş üste öğretmenlerin oranı yüzde 1,48'de kalıyor.

Öğretmenlerin yüzde 68'i 30-49 yaş aralığında.

30 yaş altı öğretmen oranı yüzde 27’yle en çok ortaokulda

50 yaş ve üstü öğretmen oranı yüzde 16 ile en çok ilkokulda

60 yaş üstü öğretmenlerin oranı yüzde 1,48'de

YORUM EKLE