Milli bayramlar okullara geri döndü

Milli bayramların okullarda kutlanmaması, Danıştay’dan döndü. Danıştay’dan ‘eksik düzenleme’ kararı MEB’in değişikliği iptal edildi

Milli bayramlar okullara geri döndü

CiddiGazete- Eğitimiş Sendikası tarafından yapılan yazılı açıklamada, “8 Haziran 2017 tarih ve 30090 sayılı Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği ile Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Ve Orta Öğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği ve Milli Eğitim Bakanlığı Sosyal ve Kültürel Yarışmalar Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmış, Yönetmelik ile okullarda Milli Bayramlarımız ve Yerel Kurtuluş günlerinin kutlanması, Atatürk Milliyetçiliği ile Atatürk İlke ve İnkılapları vurguları yönetmelikten çıkarılmıştı” denildi.

MİLLİ BAYRAMLAR YERİNE YENİ GÜNLER

Türkiye’nin ulusal ve milli değerleri açısından hayati öneme sahip bayramlarımızın kutlanmasına yer verilmemesine rağmen, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, Kut’ül Amare Zaferi, Kutlu Doğum Haftası adında yeni etkinlik günleri belirli gün ve haftalar çizelgesine eklendiğinin vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

‘SESSİZ KALMAYACAĞIZ’

“Söz konusu düzenleme bununla da kalmamış; yönetmeliğe yeni bir kavram olarak eklenen ‘gönüllüler’ ifadesi ile okullarda dini faaliyetler yürütmesi amaçlanan dernek, vakıf, tarikat, cemaatlerin etkinliklerine ve bu etkinlikleri finanse edebilmelerine yasal dayanak yaratma amacı ortaya konulmuştu.

Sistematik olarak mevzuattan ve okullardan Ulu Önder Atatürk’e ve Cumhuriyet değerlerine dair her türlü izin silinmesi gayretine sessiz kalmayacağımızı, Milli Bayramlarımıza sahip çıkacağımızı, okullarımızda laik eğitimin geriletilmesine izin vermeyeceğimizi ifade ederek, Yönetmeliğe dava açacağımızı duyurmuştuk.

Açtığımız davada Danıştay öncesinde yürütmesini durdurduğu düzenlemelere ilişkin davanın esası bakımından da iptal kararı vermiştir.

Eğitim-İş olarak her baskıya rağmen Atatürk devrimleri ışığında laik, çağdaş eğitimin savunucusu olacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz.”

YORUM EKLE