'Milli yazılımdan rahatsız oldular!'

Sağlık sorunlarını gerekçe gösterip Anadolu Üniversitesi Rektörlüğünden istifa eden Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, haber ajanslarına kafa karıştıran bir açıklama yaptı. Çomaklı, hem Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, hem YÖK'ü zan altında bıraktı

'Milli yazılımdan rahatsız oldular!'

CiddiGazete- Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü'nden beklenmedik istifasıyla akademik çevrelerde gündem olan Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, bugün İHA'ya yaptığı açıklamayla kafa karıştırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla istifa ettirildiği bilinen Şafak Ertan Çomaklı'nın sözleri sosyal medyada da çok konuşuldu.

Sağlık sorunlarını gerekçe göstererek görevini bıraktığını duyuran Prof. Çomaklı, "20 günde açıklanan sonuçları beş günde açıklamamız birilerini rahatsız etti. Milli yazılımlardan huzursuz oldular. Çünkü kendi yazılımları satılmayacak, Türkiye’nin verisini elde tutamayacaklar" diyerek, üstü kapalı hem Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, hem de YÖK'e gönderme yaptı.

GÖREVDEYKEN 'REİS' DİYORDU!

Instagram’dan yaptığı canlı yayınla gündem olan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a "Reis" diye hitap eden Prof. Şafak Ertan Çomaklı, geçen hafta Anadolu Üniversitesi Rektörlüğünden istifa etmişti. Sağlık sorunlarını gerekçe göstererek koltuğa veda eden eski rektör, ilginç açıklamalarda bulundu:

- Ben özellikle Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi'ne önem verdim. Burada milli çocuklardan oluşan yazılım ekiplerini oluşturduk. “Siz bu devletin milli çocuğusunuz ve bize milli yazılımlar gerek. Milli çocuklar dışardan alınan programlarla iş yapmazlar” dedik.

BEŞ YAZILIMI DA KENDİ ÇOCUKLARIMIZ YAPTI

- Son sınavda (online AÖF sınavı) tam beş yazılım gerekiyordu ve bizim çocuklarımız beş yazılımı da kendileri yaptılar. Sınav sürecinde kendi sunucularımız üzerinden hiçbir verimiz dışarıya gitmeden 1 milyon öğrencinin sınavını gerçekleştirdik.

ÜÇ MİLYON ÖĞRENCİNİN VERİLERİ BAŞKA BİR ÜLKEDEYDİ

- Ben buraya geldikten sonra öğrenme yönetimi sistemini millileştirdim, şu anda aktif-pasif olan 3 milyon öğrencinin bütün verileri bizde kalıyor. Bizden önce dışarıdaydı. Dışarıda bir ülkenin sisteminde duruyordu. Zeki çocuk, akıllı çocuk, gözlüklü çocuk, hastalığı olan, olmayan her şeyi orada duruyordu.

- 20 günde açıklanan sonuçları, beş günde açıklamamız... Devlet görevlisi olarak takdir beklemiyoruz. Biz bu işi yapmakla mükellefiz. Ama mutlu olmayan insanların da mutsuz olmak için sebeplerinin olduğunu biliyoruz. Çünkü milli yazılımdan rahatsız ve huzursuz oluyorlar. Çünkü kendi yazılımları satılamayacak, kendi yazılımlarıyla Türkiye'nin verisini tutamayacak.

- Bu sistemden nemalanan gruplar yok olacak. Benim devlet memuru olarak üstüme düşen vazife, milli yazılımı yapmaktı, bu işte irade göstermekti. Biz onu yaptık. Gerisi 2 bin yıllık devletin takdirindedir.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2020, 15:44
YORUM EKLE