Okullar nasıl açılacak?

Prof. Dr. Mehmet Doğanay, vaka sayılarının illere göre ciddi oranda farklılık gösterdiğine dikkat çekerek, okulların açılmasında bu durumun göz önünde bulundurulacağını ifade etti

Okullar nasıl açılacak?

CiddiGazete- Vaka sayıları artmaya başlamadan önce özel okulların 17 Ağustos’ta, devlet okullarının ise 31 Ağustos’ta açılacağı açıklanmıştı.

Ancak vaka sayılarının her geçen gün artması ikinci dalga endişesini de beraberinde getirdi. Bu durum okulların açılıp açılmayacağını belirsizliğe sürükledi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Kayseri Erciyes Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Doğanay, okullar açılmalı mı, açılırsa ne gibi önlemler alınmalı konularında açıklamalarında bulundu.

‘MUHTEMELEN BAŞLAYACAK’

Prof. Dr. Doğanay, “Muhtemelen eğitim başlayacak. Başlamalı da. Ama nasıl olmalı? 30 kişilik sınıfta 15 kişi olmalıdır. Muhtemelen hem yüz yüze eğitim hem de online eğitim. Yani birkaç yöntem bir arada kullanılarak, 2020-2021 eğitim öğrenim yılı böyle tamamlanması gerekir diye düşünüyorum” dedi.

İLLERE GÖRE DÜZENLEME

Vaka sayılarının illere göre farklılık gösterdiğin belirten Doğanay, “Dolayısıyla eğitim uygulama yöntemlerinin vilayet bazında yapılması lazım. Niğde'deki durum Ankara'daki durum İstanbul'daki duruma göre aynı kuralları uygulamak uygun olmayabilir. Tahmin ediyorum ki karar da bu yönde çıkacak” diye konuştu.

‘HENÜZ BİRİNCİ DALGA BİLE BİTMEDİ’

Okulların marttan beri kapalı olduğunu anımsatan Prof. Dr. Doğanay, “Yeni bir döneme giriyoruz. Eğitimi kapatarak tamamen online götürmek, eğitimde çok ciddi sıkıntıya neden olur. Bu benim şahsi görüşümdür. Eğitim bir şekilde açılmalıdır. Çünkü bu salgının dünyada ne kadar daha devam edeceğini bilmiyoruz. Bir takım insanlar kalkıyor, ikinci dalga filan diyor. Daha birinci dalga bitmedi. Birinci dalganın dalgalanmaları var. İki yıl gidebilir. Daha uzun gidebilir. Tarihe baktığımızda dört yıla kadar süren salgınlar var. Biz bu dönemde tedbirlerle normal yaşamı nasıl sürdüreceğimizin çözümünü üretmemiz lazım” dedi.

KAYNAK: Sözcü

YORUM EKLE