'Saraç bavulunu topladı' iddiası

Görev süresi 20 Temmuz’da dolan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın yeniden atanmayacağı ve kurumdaki yakın çevresiyle vedalaştığı iddia edildi

'Saraç bavulunu topladı' iddiası

CiddiGazete- Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç'ın görev süresi, 20 Temmuz 2017'de ikinci kez göreve atanmasının ardından yönetmeliğe göre tamamlandı.

Saraç ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında "Boğaziçi Üniversitesi'ne eski AKP'li Melih Bulu'nun atanması ve iki yeni fakülte kurulması nedeniyle anlaşmazlık olduğu" iddia edilirken, Saraç'ın yeniden atanmayacağı ve kurumdaki yakın çevresiyle vedalaştığı iddia edildi.

Saraç, 11 Kasım 2014'te YÖK Başkanı olarak atandı. Saraç, 20 Temmuz 2017'de ise ikinci kez bu göreve getirildi. "Hadis Alimi" olarak bilinen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımı ile cenaze töreni yapılan Muhammed Emin Saraç'ın oğlu olan Yekta Saraç, kayınpederi olan Mustafa Demirkan'ın Ayasofya'da, Erdoğan'ın da katıldığı programda cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü hedef alması ile de gündeme gelmişti.

YÖK Başkanı Sarç, Cumhurbaşkanı tarafından kurul üyeleri arasından dört yıl süre ile seçiliyor. Buna göre, Saraç'ın görev süresi, 20 Temmuz'da tamamlandı. Ancak, bayramın ilk gününe denk gelen 20 Temmuz'dan itibaren Resmi Gazete, bayram arası nedeniyle yayımlanmadı. Bu nedenle YÖK Başkanlığı için de bir gelişme yaşanmadı.

YÖK başkanlarının görev yapacağı dönem konusunda ise sınırlama olmamasına karşın Saraç'ın yeniden atanmayacağı, Saraç ile Erdoğan arasında anlaşmazlık olduğu iddia edildi. En büyük anlaşmazlığın ise Boğaziçi Üniversitesi konusunda olduğu öne sürüldü. İddialara göre, "Saraç, eski AKP'li Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasını desteklemedi" ve "Üniversiteye hukuk ve iletişim fakültesi açılmasına karşı çıkarak YÖK Genel Kurulu'nu toplamadı."

Saraç'ın, kurumda yakın çevresiyle vedalaştığı da konuşulurken gözler, bayramdan sonra yayımlanacak ilk Resmi Gazete'de.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2021, 07:55
YORUM EKLE