“Sarıklı cübbeli ders değil ziyaret”

Milli Eğitim Bakanlığı, “sarıklı cübbeli” kişinin ders vermediğini, sadece öğrencileri ziyaret ettiğini, fotoğrafların da bu ziyarete ait olduğunu ifade etti

“Sarıklı cübbeli ders değil ziyaret”

Cumhuriyet gazetesinde “Sarıkcübbeli ders” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde Anadolu İlim ve İrşad Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dilmen’in Ankara Yenimahalle Abdulkadir Geylani İmam Hatip Ortaokulunda öğrencilere ders verdiği başta olmak üzere pek çok iddiaya yer verildi. Cübbeli, takkeli, sakallı olan ve tarikat lideri olduğu belirtilen Dilmen’in öğrencilerle fotoğrafı da haberde kullanıldı.

DİĞER İDDİALAR

Haberde ayrıca şu iddialara da yer verildi:

“Tarikat lideri Dilmen, aynı zamanda geçen dönem Okul Aile Birliği Başkanlığı’nı yürüttü. Okulda velilerle dini içerikli etkinlikler düzenledi. Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) yapması gereken bir çok sorumluluğu üstlendi. Tarikat yuvasına dönüşen okul ayrıca çökme riski ile karşı karşıya. Binanın altında su birikiyor. Bazı bölümlerinde küflenmeler var. Bir sınıfın altına drenaj kuyusu açıldı. MEB okula müfettiş gönderdi. Okulda inceleme yapan müfettişler çürük raporu hazırladı. Ancak söz konusu rapor okuldaki dini yapıların baskısı nedeniyle İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Valiliğe gönderilmedi. Okuldaki yapım ve onarım işleri MEB’in sorumluluğunda olmasına karşın bu işlerde de okul yönetimi Dilmen’i kullandı.”

İNCELEME BAŞLATILDI

MEB haberdeki iddialara ilişkin yapılan ilk incelemede, habere konu olan okulda derslere görevli öğretmenlerin dışında herhangi bir kişinin katılımının söz konusu olmadığının belirlendiğini ve iddialarla ilgili ayrıca inceleme başlatıldığını duyurdu.

MEB, yaptığı yazılı açıklamada haberde adı geçen Yenimahalle Abdulkadir Geylani İmam Hatip Ortaokulunun 2014 Eylül ayında Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Ahmedi Kudusi Ömer Erdoğan Kültür ve Yardımlaşma Derneği arasında imzalanan protokol çerçevesinde, ilgili dernek tarafından yapılan binada hizmete açıldığını ve okulun 2014-2015 eğitim-öğretim yılında faaliyetlerine başladığını hatırlattı.

“OKUL YÖNETİMİNİN MÜSAADESİNDE”

Açıklamada, haberde yer alan iddialara ilişkin, "Yapılan ilk incelemede, haberde yer verildiği şekilde derslere görevli öğretmenlerin dışında herhangi bir kişinin katılımının söz konusu olmadığı, bununla birlikte haberde ismi geçen dernek başkanının geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında okul yönetiminin müsaadesinde, öğrencileri ziyaret ettiği, haberde yer alan fotoğrafların ise bu ziyarete ait olduğu anlaşılmıştır" ifadelerine yer verildi.

ÇÖKME RİSKİ YOK AMA TAŞINACAK

Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Okulun çökme riski iddiasına ilişkin ise okul binası 2017 yılında İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce görevlendirilen inşaat mühendisleri tarafından incelenmiş olup binada teknik olarak bir problem olmadığı rapor edilmiştir.

Aynı bölgede yatırım programında bulunan İmam Hatip Ortaokulu inşaatı devam etmekte olup, inşaat tamamlandığında adı geçen okul yeni binasına taşınacaktır. Habere konu olan tüm iddialara ilişkin ayrıca inceleme başlatılmıştır."

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2018, 01:20
YORUM EKLE