TÜGVA'ya Eğitim-Sen şoku!

Ensar Vakfı’yla Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı protokolleri yargı yoluyla engelleyen Eğitim-Sen, şimdi de TÜGVA’ya karşı açtığı davayı kazandı

TÜGVA'ya Eğitim-Sen şoku!

CiddiGazete- Ensar Vakfı’yla Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı protokolleri yargı yoluyla engelleyen Eğitim Sen, TÜGVA’ya karşı açtığı davayı da kazandı.

Eğitim Sen’in MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) arasında imzalanan protokol doğrultusunda ortaokul ve liselerde "Medeniyet ve Düşünce Kulübü"nün kurulmasına ilişkin açtığı dava sonuçlandı.

Danıştay 8. Dairesi, Resmi/Özel Temel Eğitim ve Ortaöğretim Kurumları "Değerler Eğitimi ve Sosyal Etkinlikler" Usul ve Uygulama Esasları’nın imam hatip liseleri dışındaki tüm eğitim kurumlarında yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

FAALİYETLERİ DURDURULDU

Kararda, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'nün görev ve yetkisi dikkate alındığında, MEB’e bağlı resmi ve özel bütün temel eğitim ve ortaöğretim okullarına yönelik kısmının yetkisi yönünden hukuka aykırı olduğu belirtildi.

Eğitim-Sen'den yapılan açıklamada, kararla birlikte TÜGVA'nın resmi ve özel bütün temel eğitim, ortaöğretim okullarındaki ve ortaokullarındaki tüm faaliyetleri durdurulduğu vurgulandı.

İMAM HATİPLER İÇİN İTİRAZ EDİLECEK

Eğitim-Sen'den yapılan açıklamada, kararın reddedilen imam hatip liseleri kısmı için Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na itiraz edileceği aktarıldı. Açıklamada, "Hiçbir eğitim kurumunu demokrasi ve laiklik karşıtı vakıf, cemaat ve tarikatların eline bırakmayacağız" denildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2020, 01:39
YORUM EKLE