TÜGVA'ya karşı çıktı, görevden alındı

İzmir Atatürk Lisesi'nde müdür yardımcısı olarak görev yapan Bora Cangüloğlu, görevden alındı. Cangüloğlu'nun okul dersliklerinin TÜGVA'ya tahsisine karşı çıktığı ve hakkında defalarca soruşturma açıldığı belirtildi

TÜGVA'ya karşı çıktı, görevden alındı

CiddiGazete- Türkiye Gençlik Vakfı'na (TÜGVA) okulun dersliklerinin tahsis edilmesine karşı çıktığı için hakkında defalarca soruşturma açıldığı belirtilen İzmir Atatürk Lisesi Müdür Yardımcısı Bora Cangüloğlu, 5'inci kez görevden alındı ve İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü emrine öğretmen olarak atandı.

Müdür yardımcılığı sınavından aldığı yüksek puan sonrası 2016 yılında İzmir Atatürk Lisesi'ne atanan Cangüloğlu, okuldaki "yandaş kadrolaşmaya" karşı çıktığı için daha önce de 4 kez soruşturma geçirmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın Yüksek İstişare Kurulu'nda yer aldığı Türkiye Gençlik Vakfı'na (TÜGVA) okul dersliklerinin tahsisine karşı çıkan Cangüloğlu, görevinden alındığı son soruşturmanın ardından yargı yoluna gitmişti.

Mahkeme sürecini kazanan Cangüloğlu, Mayıs 2019'da yeniden müdür yardımcılığı görevine iade edilmişti ancak dün yeniden görevinden uzaklaştırıldı.

"HUKUKSUZ VE SİYASİ BİR KARAR"

Eğitim Sen'den Cangüloğlu'nun görevden alınmasına tepki geldi. Okul önünde yapılan açıklamada konuşan Eğitim-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Necip Vardal, "yandaş yönetim baskısı" yaşadıklarını belirtti.

İzmir Atatürk Lisesi'nin "proje okul" kapsamına alınarak "yandaş kadrolaşma harekatına" zemin hazırlandığını vurgulayan Vardal, Eğitim Bir-Sen üyesi idarecilerin görev süreleri uzatılırken Cangüloğlu'nun Milli Eğitim Bakanlığı emrine "öğretmen" olarak gönderildiğini kaydetti.

Kararın hukuksuz ve siyasi olduğunu belirten Vardal, şunları söyledi: "Bora Cangüloğlu'nun görevinin hiçbir gerekçe gösterilmeden sonlandırılması, bu kararın hukuki değil siyasi olduğunu göstermektedir. Somut bir durum, yazılı bir tespit, inceleme veya soruşturma sonucuna dayanmadan görevden alınması, hasmane bir tutumdur. Dönem ortasında, üstelik pandemi koşullarında sınavlara hazırlanma stresi altındaki 12. sınıf öğrencilerinin iş ve işlemlerinden sorumlu müdür yardımcısı Bora Cangüloğlu’nun görevden alınma keyfiyeti, hukuki olmadığı gibi pedagojik de değildir. Yapılması gereken, Bora Cangüloğlu’nun görevden alınması işlemini derhal sonlandırmaktır."

CANGÜLOĞLU: PROJE OKULLARI İSTEDİĞİMİ GÖREVDEN ALIRIM

Görevden alınan Cangüloğlu ise şöyle konuştu:

"Hakkımda defalarca soruşturma açıldı kumpaslar kuruldu. Ekim 2016 yılında geldiğim okulumdan Şubat 2018'de soruşturma nedeniyle görevden alındım. Haksız sürgünden dolayı açtığım davayı kazandım. 15 ay sonra Mayıs 2019'da yeniden müdür yardımcısı olarak göreve iade edildim.

Ancak 11 Ekim tarihi itibariyle hiçbir gerekçe gösterilmeksizin tamamen keyfi bir şekilde bakanlık onayı ile görevden alındım. Zaten proje okulları demek keyfe göre atarım istediğimi görevden alırım demek. Görevden almanın hiçbir hukuki normu yok, hukuk çiğnenerek görevden alındım. Meslek hayatımda 5. kez görevden alınıyorum."

Kaynak: dokuzeylül

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2021, 12:17
YORUM EKLE