Yıldız Teknik'teki ağaç katliamı

YTÜ Davutpaşa Kampüsü'ne yapılması planlanan millet bahçesi projesi için ağaçlar kesilecek. Projenin ihalesini kazanan şirkete de 14 milyon lira ödenecek

Yıldız Teknik'teki ağaç katliamı

CİDDİGAZETE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 23 Haziran seçimlerinde duyurduğu millet bahçesi projelerinin ardından Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Davutpaşa Kampüsü içerisine de millet bahçesi yapılması gündeme geldi. Kampüsteki ağaçların kesileceğinin de açıklandığı millet bahçesi projesini kazanan şirkete 14 milyon 861 bin TL ödenecek.

Projeye ilişkin Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda yer alan ihale dosyasına göre, kampüsün bazı kısımlarında ağaç kesimleri yapılacak. Ağaçların kesildiği bölgelere binalar inşa edilecek. Dosyadaki bilgilere göre, biyolojik gölet adı altında yapay gölet de yapılacak.

YTÜ öğrencileri Millet Bahçesi Projesi’ne karşı eylemler düzenleyerek tepki göstermişti. Eyleme katılan bir öğrenciye okul yönetimi tarafından soruşturma açıldı. Öğrenciden, 16 Eylül tarihinde öğrenci yemekhanesinde yaptığı bir konuşmadaki, “Bu üniversite bizimdir. Bu üniversiteye millet bahçesi yapamazsınız diyoruz” sözleri ve alkışlı protestoda bulunmasından dolayı savunması istendi.

YORUM EKLE