YKS’de coronavirüs hazırlıkları

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 27-28 Haziran'da yapılacak YKS için coronavirüs salgınına karşı alınan tedbirleri açıkladı

YKS’de coronavirüs hazırlıkları

CiddiGazete- 27-28 Haziran tarihlerinde yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) sınavının ertelenmesi için sosyal medyada yürütülen kampanyalar tüm hızıyla sürerken ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, YKS için coronavirüs salgınına karşı alınan tedbirleri ilişkin açıklama yaptı.

Aygün alınacak önlemler hakkında şunları söyledi:

MASKE VE DEZENFEKTAN DAĞITILACAK

"Sınav binalarının/okulların sınavdan önce detaylı temizliği yapılacak ve dezenfekte edilecek. YKS'nin her oturumunda, coronavirüs önlemleri kapsamında adaylara sınav binası girişlerinde görevliler tarafından maske ve dezenfektan dağıtılacak. İsteyen adaylar, kendileri de dezenfektanlarını yanlarında getirebilecekler. Sınav görevlilerine de maske ve dezenfektanla birlikte lateks eldiven de dağıtılacak. Adaylar ve görevliler, kendi maske ve/veya siperlikleri ile de gelebilecekler.

AİLELER NE YAPMALI?

Bilim Kurulu'nun önerisi doğrultusunda adaylar sınav salonuna geçip sırasına oturduktan sonra isterlerse sınav süresince maskelerini çıkarabilecek. Ancak görevliler maskelerini çıkarmayacaklar. Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için, adaylar ve sınav görevlileri dışında hiç kimse okul bahçelerine alınmayacak. Adaylar sınav binalarına girişte ve sınav bitiminde binadan çıkışta, sosyal mesafenin korunması için sınav görevlileri tarafından yönlendirilecek. Okul bahçeleri girişinde/önünde kümelenmenin önlenmesi için ailelerin çocuklarını bıraktıktan sonra beklememeleri ve ayrılmaları önem arz ediyor."

COVID-19 DURUMU OLAN ADAYLAR

Halis Aygün, Covid-19 durumu olan adaylara yönelik açıklamasında ise şunları söyledi:

"Covid-19 durumu olan adaylar tüm sınav merkezlerinde hazırlanan yedek binalarda ayrı salonlarda sınava alınacak. Covid-19 tanısı konulmuş adaylar, tedavisi tamamlanıp karantina sürecinde olan adaylar, Covid-19 vakası ile teması olup karantina sürecinde olan adaylar ve Covid-19 şüphesi olan adayların sınavdan önce bu durumlarını ÖSYM Başkanlığı’na iletmeleri gerekmektedir. Bu durumdaki adaylar yedek sınav binalarında ayrı salonlara atanacak, yeni atandıkları bu binalarda ayrı salonlarda sınava girecekler, ilk atandıkları sınav binasına gitmeyecekler."

YORUM EKLE