5 şirkete 128 kez vergi indirimi

Cengiz, Limak, Kalyon, Kolin ve Makyol firmalarına sağlanan Vergi, Resim ve Harç İstisna Belgeleri’ne son 10 yılda 128 kez indirim yapıldığı açıklandı

5 şirkete 128 kez vergi indirimi

CiddiGazete- CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Cengiz, Limak, Kalyon, Kolin ve Makyol firmalarına sağlanan Vergi, Resim ve Harç İstisna Belgeleri’ne (VRHİB) kaç kez indirim yapıldığı ile ilgili Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın cevaplaması istemiyle 12 Ekim'de bir soru önergesi vermişti.

Önergeye gelen cevaba göre, son 10 yılda Cengiz İnşaat için 30, Kolin İnşaat için 36, Makyol İnşaat için 24, Kalyon İnşaat için 19 ve Limak İnşaat için de 19 kez VRHİB tanzim edildi.

Bakan Pekcan'ın cevapladığı önergede 128 ihalenin kaçına fiilen yabancı bir firmanın katıldığı bilgisi ise yer almadı.

T24’ün aktardığına göre konuyla ilgili açıklama yapan Başarır, "Ticaret Bakanlığı’nın düzenlediği VRHİB’den yararlanmak için ihaleye muhakkak bir yabancı firmanın teklif vermesi zorunluluğu vardır. Toplam bu 128 ihaleye hangi yabancı firmaların katıldığı tarafımca takip edilerek kamuoyuyla paylaşılacaktır" dedi.

Verilen bazı ihalelerin 21/b maddesi ile düzenlendiğini belirten Başarır, "Emeklimizin, memurumuzun, çiftçimizin, işçimizin geçimini sağlamakta zorluk çektiği ve ülkemizin tam bir işsiz ordusuna dönüştüğü AKP İktidarı döneminde yandaş şirketlere tanınan her türlü imtiyazlar kamu vicdanını yaralamaktadır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2020, 11:36
YORUM EKLE