Albayrak’tan yerli reyting şirketi açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Yerli reyting şirketimiz, BIST ve Bankalar Birliği ortak girişimi ile kuruldu. Bu girişim, ekonomimiz için hayırlı olsun" dedi

Albayrak’tan yerli reyting şirketi açıklaması

CiddiGazete

Dünyanın en büyük üç kredi kuruluşu Moody’s, Standart&Poor's (S&P) ve Fitch’in son yıllarda Türkiye için açıkladıkları düşük kredi notlarından sonra gündeme gelen yerli ve milli kredi derecelendirme kuruluşu için ilk adım atıldı.

Türkiye Bankalar Birliği’den (TBB) yapılan açıklamaya göre aralarında, Borsa İstanbul, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği, Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği, Finansal Kurumlar Birliği ve 17 bankanın olduğu finansal kurumlar, İstanbul merkezli JCR Avrasya Derecelendirme Şirketi A.Ş. (JCR-ER)’nin yüzde 85,05 hissesini satın aldı.

Dün imzalanan pay devir ve hissedarlar sözleşmesi kapsamında oluşan yeni ortaklık, finansal piyasalardan borçlanmak isteyen şirketlerin kredi değerliliğini tespit edecek.

Hisse devrinin tamamlanmasının ardından JCR Avrasya’nın yeni ortaklık yapısında Borsa İstanbul, yüzde 18,05, şirketin devirden önceki kurucu ortakları arasında yer alan Japan Credit Rating Agency yüzde 14,95, Finansal Kurumlar Birliği, Türkiye

Sermaye Piyasaları Birliği ve Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği, yüzde 6’şar paya sahip olacak.

17 bankanın her birinin ise yüzde 2,86 hissesi olacak. Yani bankaların, yeni ortaklık yapısındaki payı, yüzde 85,05’lik devredilen hissenin yüzde 57. Kamu bankalarının oranı ise yaklaşık yüzde 20.

BAKAN ALBAYRAK'TAN AÇIKLAMA

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter'dan yaptığı açıklamayla girişime destek verdi. Albayrak, "Yerli reyting şirketimiz, BIST ve Bankalar Birliği ortak girişimi ile kuruldu. Özel sektörün kredi değerliliğini hızlı ve doğru tespit ederek kaynakların daha verimli kullanılmasına ve ekonomide sağlıklı büyümeye destek sağlayacak olan bu girişim, ekonomimiz için hayırlı olsun" dedi.

YORUM EKLE