Araç şarj istasyonlarına yatırım desteği

Teknolojik girişimler için yeni destek paketi, araç şarj istasyonu yatırımlarına, yatırımın yüzde 75'ine ve 20 milyon TL'ye kadar geri ödemesiz destek içeriyor

Araç şarj istasyonlarına yatırım desteği

CiddiGazete- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın, Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına dair yönetmeliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Yapılan düzenlemeyle teknolojik yatırımlarda devlet desteği artırılıyor.

ELEKTRİKLİ ŞARJ İSTASYONU

Resmi Gazete'de yayımlanan pakete göre, elektrikli şarj istasyonu kurmak isteyen yatırımcılara, yatırım bedelinin yüzde 75’ine ve 20 milyon TL’ye kadar geri ödemesiz destek sağlanacak.

Destekten yararlanılarak alınan makine ve teçhizat için 3 yıl olan satılamama, kiralanamama ve devredememe süresi 1 yıla indirildi. Yapılacak devirde makine ve teçhizatın kullanıldığı yer ve amacının değişmemesi gerekiyor.

TEKNOLOJİ YATIRIMLARI

Yönetmeliğe göre Ar-Ge çalışmaları ile ortaya çıkan teknolojik ürünlerin geliştirilmesi için de proje bedelinin yüzde 60’ına ve 10 milyon TL’ye kadar gerşi ödemesiz destek verilecek. Burada yatırımcılar teminat vermeleri durumunda paranın yüzde 25'ini ön ödeme olarak alabilecekler.

NTV'nin aktardığına göre, sestekten yararlanan şirketten 36 içinde projenin tamamlanması istenecek. Yaşanacak sorunlar içinse bir defaya mahsus 6 aylık ek süre tanınacak.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2022, 00:59
YORUM EKLE