Asgari ücrette Türk-İş’le uzlaşma mesajı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret zammı konusunda Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ile “uzlaşma içinde” olduklarını söyledi

Asgari ücrette Türk-İş’le uzlaşma mesajı

CiddiGazete- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısının 1 Aralık'ta yapılacağını bildirdi.

Bakan Bilgin, Türk-İş Kadın İşçi Eğitim Semineri’nde yaptığı konuşmada, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın işçileri tatmin edecek bir asgari ücret belirlenmesi yönündeki çağrısına katıldığını söyledi.

Dünya gazetesinin aktardığına göre Bilgin, “Asgari ücret konusunda Sayın Başkan’ın tavrı çok açık, emeği koruyacak. Asgari ücret, adı üzerinde... Bu rakam toplumu tatmin edecek, toplumda adalet duygusunu pekiştirecek, güçlendirecek. Burada emekçiler sahipsiz değildir. ‘Devlet, sosyal devlettir ve bana sahip çıkmaktadır’ kanaatini yerleştirecek bir seviyede olacağına inanıyorum. Ben de bu anlayıştayım ve Sayın Başkan ile bu konuda uzlaşma içindeyiz” dedi.

TÜRK-İŞ BAŞKANI’NIN AÇIKLAMASI

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, 2022'de geçerli olacak asgari ücretle ilgili olarak, "Görüşmeler 15 gün sonra başlayıp aralık ayının 31'inde bitecek. Toplumu bir ay germenin anlamı yok. Aralık ayının ilk 10 günü ya da 15 günü içerisinde bunu imzalayalım” ifadelerini kullanmıştı.

“İnsanların alım gücü düştü. Fiyatlar ortada. Herkes neyin ne olduğunu biliyor. Toplumu tebessüm ettirecek, büyük bölümünü mutlu edecek bir rakam olması lazım” diyen Atalay, “Kamuoyunda siyasi partinin biri ‘4 bin olsun’, biri ‘4 bin 200 olsun’ diyor. Sendikamızın biri ‘5’, diğeri ‘7 olsun’ diyor. Herkesin bir rakamı var. Ama biz masadayız. Masada olanlar daha dikkatli davranmak mecburiyetinde. İyi bir netice ile bitmesi için gayret sarf ediyoruz” diye konuşmuştu.

15 KİŞİLİK KOMİSYON BELİRLEYECEK

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden 5'er üyenin olduğu komisyon, aralık ayı sonuna kadar yapacağı dört toplantıyla yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamını belirleyecek.

Asgari ücret mevcutta brüt 4 bin 203 lira 56 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2021, 13:44
YORUM EKLE