Avrasya Tüneli’ne 'kuşkulu zam'

İyi Partili Suat Sarı, Avrasya Tüneli geçiş ücretine yapılan zammın sözleşmede işleten şirket adına avantaj sağlayan bir değişiklik yapıldığına dair kuşku doğurduğunu açıkladı

Avrasya Tüneli’ne 'kuşkulu zam'

CiddiGazete- Avrasya Tüneli geçiş ücretine bugünden geçerli olmak üzere10 TL zam yapıldı. Ocak ayının sonu itibarıyla 36,40 TL olan otomobil tek yön geçiş ücreti 46,00 TL’ye yükseldi.

Ancak rakamın sözleşmede öngörülenin üzerinde olduğu yönünde iddialar mevcut. Avrasya Tüneli'nin geçiş ücretleri her yıl sözleşmedeki şartlara göre yeniden güncelleniyor. Kamuoyuna 4 dolar olarak açıklansa da sözleşmeye göre araç başı 4.60 dolar olarak tespit edilen ücrete, ABD'deki enflasyon artışı ve yüzde 8 KDV ekleniyor.

SÖZLEŞMEDE DEĞİŞİKLİK Mİ YAPILDI?

Sözcü’nün aktardığına göre, İyi Parti İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Grup Sözcüsü ve Yerel Yönetimler Başkan Danışmanı Dr. Suat Sarı, Avrasya Tüneli geçiş ücretlerine bugün yapılan zammın, sözleşmede değişiklik yapıldığı kuşkusu doğurduğunu ileri sürdü.

Sarı, “Yapılan zam ile tünel otomobil geçiş ücreti vergiler dahil 46 TL karşılığı 6.28 dolar olmaktadır… Önceki geçiş ücreti 6,11 dolardı” dedi.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

Konuyu açıklığa kavuşturmak için ilgili kurumlara yaptığı başvuruların sonuçsuz kaldığını belirten Dr. Suat Sarı cevaplanması gereken soruları şöyle sıraladı:

2007 yılında sözleşmede geçiş ücreti 2.54 dolar+KDV iken 2012 yılında 3 dolar+KDV, 2017 yılında 4 dolar+KDV ve 2019 yılında 4.60 dolar+KDV'ye çıkarıldığı doğru mudur

2019 yerel seçimleri sebebi ile önce ilan edilen ve sonra iptal edilen tünel geçiş ücretleri 2 yıl boyunca sözleşmeye aykırı olarak sabit tutulmuştur. Zam yapılmayan bu dönem için işletmeciye, işletme sözleşmesi süresi bitimi 2041 yılından, 2047 yılına revize edilmiş midir?

NELER YAPILMALI?

Dr. Suat Sarı'nın Avrasya Tüneli'yle ilgili diğer tespitleri şöyle:

“Ülkelerin milli gelirine oranlandığında Avrasya Köprüsü'nden ortalama 10 kat daha fazla ücret ödeyerek geçiyoruz.

Ulaştırma Bakanı bir an evvel ATAŞ ile orutup anlaşmalı ve işletmeyi Karayolları Genel Müdürlüğü üzerine almalıdır.

Dünyadaki su altı yol tünellerinin birçoğunda uygulanan aşağıdaki teşvik edici geçiş ücretleri uygulanmalıdır. Aynı gün tüneli gidiş geliş olarak kullanan araçlara hafta sonu geçişler ve gece geçişlerine yoğun olmayan saatlerde indirimli tarife uygulanmalıdır. Kredi kartı ile haftalık, aylık taksitli ödeme imkanı sağlanmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2021, 11:38
YORUM EKLE