Bakanlıktan 'Mansur Yavaş' modeli

Tarım ve Orman Bakanlığı, çiftçinin elindeki soğan ve patatesi TMO aracılığıyla alıp valilikler eliyle Ramazan'dan önce ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtacak

Bakanlıktan 'Mansur Yavaş' modeli

CiddiGazete- Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, patates ve kuru soğan piyasasındaki stok artışlarını önlemek amacıyla patates ve kuru soğan alımına başlayacaklarını belirterek, alınan ürünlerin ihtiyaç sahibi ailelere ücretsiz olarak dağıtılacağını açıkladı.

Coronavirüs salgını sürecinde otel, lokanta vb. toplu tüketim yerlerinde yaşanan talep daralması sebebiyle yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda patates ve soğan satışlarının gerilediğini ifaden eden Pakdemirli, bu gelişmelerin stokların artmasına ve fiyatların üretici aleyhine düşmesine neden olduğu vurguladı.

Bakan Pakdemirli yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

"Patates ve soğan piyasalarındaki ortaya çıkan bu durumun çiftçilerimizi olumsuz etkilememesi ve stoklardaki ürünün ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılması amacıyla, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) patates ve kuru soğan tedariki ve dağıtımı ile görevlendirilmiştir.

Bu kapsamda üretimin yoğun olarak yapıldığı ve depolandığı illerimizden başlamak üzere Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı üreticilerden, üretici örgütlerimiz aracılığıyla 2020 yılı mahsulü olan patates 25 kilogramlık çuvallanmış olarak kilogram başına 85 kuruştan satın alınacaktır. Aynı şekilde kuru soğan temin tedarik ve dağıtım işlemlerine de başlanmıştır.

TMO tarafından alımı yapılan patates ve kuru soğan İl Valiliklerimiz (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları) aracılığıyla düzenli olarak yardım yapılan ihtiyaç sahibi ailelere bedelsiz olarak dağıtılacaktır.

Bakanlığımız ve TMO olarak depo, finansman, personel ve lojistik gibi tüm hazırlıklar ikmal edilmiş olup mübarek Ramazan Ayı girmeden önce illerimize sevkiyat işlemleri başlatılmış olacaktır.

Bakanlığımızca yeni hasat dönemi öncesi elinde patates ve kuru soğan bulunan üreticilerimizin kayıplarını önlemek, bu vesileyle de temel gıda ürünlerinden olan patates ve kuru soğanı özellikle ihtiyaç sahibi ailelerimize dağıtarak bir nebze olsun gıda giderlerine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz."

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2021, 11:23
YORUM EKLE