‘Benzin 5, motorin 4,5 liraya inmeli’

TESK Genel Başkanı Palandöken, petrol fiyatlarına ilişkin, “Yeni fiyatlara göre benzinin litre fiyatının 5 TL, motorinin de 4.50 TL’ye kadar indirilmesi gerekir” dedi

‘Benzin 5, motorin 4,5 liraya inmeli’

CiddiGazete- OPEC toplantısı sonrasında petrol fiyatlarının bir günde yüzde 32 oranında düştüğünü belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Enflasyon hesaplamasında birçok kalem akaryakıt fiyatlarına bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Uluslararası petrol krizinin bizim açımızdan fırsata çevrilebilmesi için petrol fiyatlarındaki düşüşün en kısa zamanda pompaya yansıtılması gerekir. Yeni fiyatlara göre benzinin litre fiyatının 5 TL, motorinin de 4.50 TL’ye kadar indirilmesi gerekir” diye konuştu.

Petrol fiyatlarındaki düşüşün kalıcı olması halinde bunun Türkiye’nin ekonomik büyümesine katkısının çok büyük olacağını belirten Palandöken, “Ülke olarak en büyük ithalatı enerji sektöründe yapıyoruz. Bunun içinde ham petrol ve motorinin payı oldukça yüksek. Petrol fiyatlarındaki düşüş son aylarda cari fazla verdiğimiz ekonomide bu trendin süreceğine işaret ediyor. Dolayısıyla enflasyon düşerken ekonomik büyüme artacak ve dış ticaret açığı da pozitif yönde etkilenecek” şeklinde konuştu.

KAYNAK: NTV

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2020, 08:30
YORUM EKLE