Berat Albayrak gitti dolar düştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Ağbal ve Lütfi Elvan'ın göreve başlamasıyla piyasa göstergelerinde yaşanan seyir doğru yolda olduğumuzu gösteriyor" sözlerinin ardından dolar/TL 7.87 seviyesine indi

Berat Albayrak gitti dolar düştü

CiddiGazete- Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, damadı Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifasıyla ilgili ilk kez konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kendisi sağlık sorunları nedeniyle vazifesinden affını istedi. Kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

Erdoğan’ın “Ağbal ve Lütfi Elvan’ın göreve başlamasıyla piyasa göstergelerinde yaşanan seyir doğru yolda olduğumuzu gösteriyor” sözleri de dikkati çekti.

Erdoğan’ın bu sözlerinin ardından dolar/TL 8.00 seviyesinin altına indi.

ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTEN BU YANA EN BÜYÜK DEĞER KAZANCI

TL’de Pazartesi günü 2018 üçüncü çeyrekten beri yaşanan en büyük değer kazancının görülmesi bankacılara göre yabancı yatırımcıların bazı alanlarda neredeyse sıfırlamaya başladıkları Türkiye pozisyonlarını artırmak için aslında ne kadar istekli olduğunu gösteriyor.

TCMB başkanlığına Murat Uysal’ın yerine, AKP’nin en kıdemli ekonomi yöneticilerinden olan Naci Ağbal; bunu takiben sosyal medyadan sürpriz şekilde istifa eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yerine ise Lütfi Elvan atandı.

Brown Brohers ise Elvan’ın teknokrat kimliğine çıkmasına karşın yeni atamalar sonrası nasıl bir politika değişikliği olacağını görmek istediğini belirtti. “Bir değişim olacağını düşünüyoruz, ancak bunun Türk finansal-ekonomik sistemini sürdürülebilir bir yola sokmak için gereken yapısal değişiklikleri değil, mevcut yangını söndürmek için yeterli olacağını varsayıyoruz” görüşünü paylaştı.

Bir taraftan ise yeni atamalar sonrası iyimserliğin tamamının devam etmemesi piyasanın ilk adımları da görmek istediği anlamına geliyor. Bu kapsamda Ağbal’ın da işaret ettiği 19 Kasım’daki faiz kararı öne çıkıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı konuşmada Türkiye’yi “faiz, kur, enflasyon prangası ile modern kapitülasyonlara mahkum etmek isteyenlere karşı” tarihi bir mücadele verildiğini belirtmişti.

Erdoğan “Serbest piyasa ekonomisi kurallarından taviz vermeden, büyümeyi özel sektör eliyle sürdürmek kararlılığından vazgeçmeden, paranın milliyeti ve sınırı olmadığını gerçeğini unutmadan tüm gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Serbest piyasa ekonomisine yönelik mesajlar dün Elvan tarafından da ilk açıklama olarak dile getirildi. Elvan’ın dünkü açıklamaları dolar/TL’yi 8.3’lü seviyelerden 8.2’li seviyelere hatta biraz altına düşürdü.

“Öncelikli olarak ele aldığımız enflasyonla mücadele sürecini, maliye politikaları ve diğer tüm araçlarımızla kararlı bir şekilde destekleyeceğiz” diyen Elvan önümüzdeki dönemin COVID sonrası yeni fırsatların oluştuğu bir toparlanma dönemi olacağını mikro reformları içeren piyasa dostu bir dönüşüm programına odaklanacaklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2020, 10:18
YORUM EKLE