Bilgisayarlara coronavirüs zammı

Coronavirüs salgınıyla gündeme gelen uzaktan eğitim ve evden çalışma, arz ve nakliye sorunuyla birleşince bilgisayar fiyatları son bir yılda yüzde 67 yükseldi

Bilgisayarlara coronavirüs zammı

CiddiGazete- Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre Ağusto’ta enflasyon aylık bazda yüzde 0,86, yıllık bazda yüzde 11,77 arttı. Teknoloji ürünlerinde ise bu oranlar, coronavirüs (Covid-19) salgınının etkisiyle yıllık bazda yüzde 67’leri buldu.

TALEP ARTINCI FİYAT DA ARTTI

Coronavirüs salgınıyla birlikte gündeme gelen uzaktan eğitim ve evden çalışma, bilgisayara olan talebi yükseltti. Talep artışı fiyatlara da yansıdı.

TÜİK rakamlarına göre Türkiye’de ortalama bilgisayar fiyatları son bir yılda 3 bin TL’ye yakın arttı.

TÜİK veritabanından derlenen verilere göre 2019 yılının Ağustos ayında ortalama 4 bin 193 TL olan bilgisayar satış fiyatları, son bir yılda 2 bin 809 TL birden artışla 7 bin TL’yi aştı.

2005’TEN BU YANA EN BÜYÜK ARTIŞ

Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre yıllık bazda yüzde 67’ye denk gelen bu artış, TÜİK’in bilgisayarı enflasyon sepetine dahil ettiği 2005 yılından bu yana en büyük yıllık artış olarak kayıtlara geçti.

Bilgisayar fiyatlarındaki bu yükselişte, coronavirüs salgınına bağlı olarak uluslararası ölçekte yaşanan üretim ve nakliye sıkıntılarının yanı sıra öğrenciler ve evden çalışanların artan talebi etkili oldu

CEP TELEFONU İKİNCİ SIRADA

Teknoloji ürünlerinde Ağustos ayı itibariyle yıllık bazda fiyatı en çok artan ikinci ürün ise cep telefonu oldu. TÜİK verilerine göre Türkiye’de akıllı telefonların ortalama fiyatı yıllık yüzde 65’lik artışla 3 bin 726 TL’ye, oyun konsolların ortalama fiyatı yüzde 30 artışla 4 bin 14 TL’ye, ortalama televizyon fiyatları yüzde 26’lık artışla 3 bin 143 TL’ye, tablet bilgisayarların ortalama fiyatı ise yıllık yüzde 22’lik yükselişle 1373 TL’ye çıktı.

TÜİK’in Ağustos 2020 verilerine göre Türkiye'de teknoloji ürünlerinin fiyatları şu şekilde değişti:

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2020, 12:46
YORUM EKLE