BİM yöneticisi: Fiyatları devlet artırdı

BİM yöneticisi Galip Aykaç, “Soruyor Ankara'dan yetkililer, ‘Ne oldu da peynir, süt fiyatları arttı’ diye. Bilmiyorlar ki çiğ süt fiyatını devlet artırdı” dedi

BİM yöneticisi: Fiyatları devlet artırdı

CiddiGazete- Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı ve BİM Birleşik Mağazalar A.Ş. İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, fiyat artışlarıyla perakende sektörünün ilgisi olmadığını ifade ederek, "Bu sektörün bu kadar töhmet altında bırakılması doğru değil. Bu tamamen bir algı yönetimi, Bu algıya biz müsaade etmeyeceğiz” dedi.

‘NE ZAMAN SIKIŞILSA DENETİM’

BloombergHT'de yayınlanan '60 Dakika' programına konuk olan Galip Aykaç, fiyat artışları ve denetimler ilgili açıklamalarda bulundu.

Ticaret Bakanlığı ve diğer birimlerin böyle dönemlerde çok sık denetmelerde bulunduğunu belirten Aykaç şunları söyledi:

"Bu denetimlerde de buldukları bir şey varsa gereğini yapıyorlar. Şu anda da birkaç gündür denetimler var. Ne zaman sıkışılsa böyle... ‘Bir denetime başvuralım’ diyerek bir çözüm bulabileceklerini düşünüyorlar. Bu böyle olmaz.”

‘BİZİ TÖHMET ALTINDA BIRAKMASINLAR’

Galip Aykaç fahiş fiyatlara ilişkin şu görüşleri dile getirdi:

"Biz töhmet altında bırakmasınlar. Perakende noktaları aslında enflasyonun düşmesine sebep olan bir rekabet içerisinde çalışıyorlar. Merkez Bankası verilerine göre perakende sektöründe net kâr marjı 1.6'dan 1.2'ye düşmüş durumda. Eğer burada bu işler yapılıyorsa bu paralar nerede? Böyle bir dünya yok, lütfen bizi töhmet altında bırakmasınlar... Fahiş fiyatla perakendenin bir alakası yok."

‘BUNLARLA DA MÜCADELE EDİYORUZ’

Artışların sadece sebze ve meyve ile sınırlı olmadığını vurgulayan Aykaç, "Sadece sebze-meyveye bakmayalım. Bu artışlar sadece sebze meyve ile sınırlı değil. Soruyor Ankara'dan bazı yetkililer, 'Ya ne oldu da peynir fiyatları, süt fiyatları arttı' diye. Ama bilmiyorlar ki çiğ süt fiyatını devlet artırdı zaten. Yani bunlarla da mücadele ediyoruz, onlara da izahatta bulunuyoruz anlatabildim mi? Bu sektörün bu kadar töhmet altında bırakılması doğru değil. Bu fiyat artışlarıyla bu sektörün uzaktan yakından alakası yok. Bu tamamen bir algı yönetimi, bu algıya biz müsaade etmeyeceğiz."

YORUM EKLE