Cengiz İnşaat’a 953 milyon liralık ihale

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bu yıl düzenlendiği en büyük ihalelerden biri olan ‘Trabzon-Aşkale Yolu Zigana İkmal İnşaatı’ 953 milyon TL bedelle Cengiz İnşaat’a verildi

Cengiz İnşaat’a 953 milyon liralık ihale

CiddiGazete- AKP iktidarı boyunca kamudan milyarlarca liralık ihale Cengiz İnşaat’a Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bu yıl düzenlediği en büyük ihalelerden biri olan ‘Trabzon-Aşkale Yolu Zigana İkmal İnşaatı’ ihalesi de verildi.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, Karayolları Genel Müdürlüğü, ‘Trabzon-Aşkale Yolu Zigana Tüneli Bağlantı Yolları İkmal İnşaatı’ için 14 Temmuz tarihinde bir ihale düzenledi. İhale, Mehmet Cengiz’e ait Cengiz İnşaat’a 953 milyon 203 bin TL bedelle verildi. Karayolları Genel Müdürlüğü ile Cengiz İnşaat arasında 27 Ağustos tarihinde sözleşme imzalandı.

PAZARLIK USULÜYLE DÜZENLENDİ

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre, ihale, İhale Kanunu’nun “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen olayların” ortaya çıkması durumunda kullanılması gereken tartışmalı 21B maddesinde düzenlenen pazarlık usulüyle düzenlendi.

İLK İHALEYİ DE CENGİZ KAZANDI

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün milyarlarca lira harcadığı ‘Trabzon-Aşkale Yolu Zigana Tüneli Bağlantı Yolları’ için ilk ihale 2015 yılında yapıldı. İlk tünel ve bağlantı yolları ihalesini de Cengiz İnşaat kazandı ancak ihaleye katılan diğer şirketlerin sürece itiraz etmesiyle mahkeme ihalenin tekrar değerlendirilmesine karar verdi. Ardından da 2016 yılında Cengiz İnşaat ile Karayolları Genel Müdürlüğü arasında 446 milyon 297 bin TL’lik sözleşme imzalandı.

ZİGANA TÜNELİ BİTİRİLEMEDİ

Zigana Tüneli’nin temeli ise 2017 yılının Mart ayında dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından atıldı. Temel atma töreninde, "Son işimizi yapalım, yükleniciyi çağıralım, bir pazarlık yapalım" diyerek, Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz'i yanına çağıran Yıldırım, tünelin 29 Ekim 2019'da biteceğini açıklamıştı. Ancak tünelin açıklanan tarihin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen bitirilemedi, kamunun kasasından milyonlarca lira daha harcandı.

ETTİĞİ KÜFÜR UNUTULMADI

Halka ettiği küfürle hafızalara kazınan Mehmet Cengiz’in sahip olduğu Cengiz Holding, AKP döneminde kamudan aldığı garantili ve yüksek maliyetli projeler nedeniyle hep tartışıldı. Ulaştırma ve enerji projelerinde yıldızını parlatan şirkete en büyük piyango, Seydişehir Alüminyum özelleştirmesiyle vurdu. AKP iktidarındaki tüm “mega projeleri” tek başına ya da konsorsiyum içinde yer alarak üstlenen Cengiz’in üstlendiği yapım işlerinden bazıları şöyle:

İstanbul 3’üncü Havalimanı

Hasankeyf Ilısu Barajı

Kuzey Marmara Otoyolu

Yusufeli Barajı ve HES

Akkuyu Nükleer Santral Limanı

Ordu-Giresun Havalimanı

Rize-Artvin Havalimanı

Hüseyin Avni Paşa Korusu

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2020, 21:27
YORUM EKLE