Citigroup’dan TL'de yeni pozisyon

En iyi Dolar/TL tahmincisi kurum olan Citigroup, Euro/TL'de kısa pozisyon aldıklarını ve Dolar/TL'nin 7'nin altına inmesini beklediklerini belirtti

Citigroup’dan TL'de yeni pozisyon

CiddiGazete- En iyi Dolar/TL tahmincisi Citigroup, Euro/TL ve Euro/İsrail Şekeli kurlarında kısa pozisyon aldıklarını ifade ederek, doların G9 para birimlerine karşı konsolide olacağı bir döneme girildiğini belirtti.

Kurum, Euro/TL'de 8,6644 seviyesindeki 3 ay vadeli forward ile kısa pozisyon alırken, hedef seviye 8,175, zarar kes seviyesi ise 8,96 olarak açıklandı.

Yeni merkez bankası yönetiminin yüzde 5’lik enflasyon hedefine ulaşana kadar şahin duruşunu devam ettireceğini düşündüklerini vurgulayan Citigroup, “Piyasalar merkez bankasının yeni şahin retoriğini olumlu karşıladı” yorumunu yaptı.

DOLAR/TL 7.00’NİN ALTINA İNEBİLİR

TL cinsinden faiz ile Dolar veya Euro cinsinden faiz arasındaki artan farktan dolayı dolarizasyonun hızının azalabileceğini vurgulayan kurum, yerleşiklerin mevduatlarının ve merkez bankasının artan güvenilirliğinin, üç aylık vadeli piyasaların 7,45 seviyesini işaret etmesine rağmen, Dolar/TL’yi 7.00’nin altına indirebileceğini belirtiyor.

Bloomberg’in aktardığına göre, Citigroup, ABD dolarının artan tahvil faizleri, endekslerdeki sürpriz artışlar, daha sağlam bir tüketim döngüsü ve tahvil faizlerinin hâlâ yukarı gitme alanı olmasından dolayı G9 para birimlerine karşı değer kazanabileceği bir döneme girildiğinin altını çiziyor.

Citigroup son olarak, gelişen piyasalara olan sermaye akımlarının yapıcı bir şekilde kalmaya devam edeceğini düşündüklerini belirtiyor.

EN İYİ DOLAR/TL TAHMİNCİSİ

Bloomberg'in araştırmasına göre 2020’nin son çeyreği itibariyle dolar/TL'de en iyi tahminci Citigroup olmuştu. Citigroup'u yılın üçüncü çeyreğinde olduğu gibi yine Landesbank Baden-Wuerttemberg izlemişti.

Sıralamada üçüncü kurum ise değişti. 2020’nin üçüncü çeyreğinde en iyi dolar/TL tahmincisi kurum Mizuho Bank olurken, son çeyrekte üçüncülüğü Skandinaviska Enskilda Banken aldı.

SOCİETE GENERALE DE KISA POZİSYON ALMIŞTI

Societe General Stratejistleri tarafından kaleme alınan raporda USD/TL ve Euro/TL kısa pozisyon tavsiye edilirken stratejistler USD/TL’de 6,71 hedefi ile kısa pozisyon alınmasını tavsiye edip, zarar-kes seviyesi olarak 7,75’i belirlemişti.

Raporda, “TL’nin mevcut seviyesi TL’de yeniden uzun pozisyon almak için cazip” diye belirten stratejistler, “ABD ve Avrupa’dan yakın vadede Türkiye ekonomisine zarar verecek bir yaptırım beklemiyoruz” demişti.

Stratejistler ayrıca, “TL, 10 yıllık reel efektif döviz kuru ortalamasına göre %30 değersiz” diye eklemişti.

YORUM EKLE