Doğalgazdaki sorun Türkiye kaynaklı

İran Milli Gaz Şirketi tarafından yapılan açıklamada, "Türk tarafındaki doğalgaz basınç yükseltme istasyonundaki teknik bir sorun nedeniyle ülke şu anda gaz alamıyor" denildi

Doğalgazdaki sorun Türkiye kaynaklı

CiddiGazete- İran'dan alınan doğalgazın kesilmesi ve bu doğrultuda elektrik üretiminde doğalgazın yetersiz olması nedeniyle sanayi tesislerinde üretimin durmasının yankıları devam ederken, İran makamları sorunun ülkelerinden değil, Türkiye'den kaynaklandığını öne sürdüler.

İran Milli Gaz Şirketi tarafından yapılan resmi açıklama, "İran'dan Türkiye'ye gaz ihracatındaki kesintinin ayrıntıları" başlıklı açıklama şöyle:

TEKNİK SORUN

- Türkiye'ye doğalgaz akışındaki kesinti İran tarafından kaynaklanmıyor. Bazergan istasyonunda iki yalıtımlı bağlantıdan gaz kaçağı meydana gelmesi ve istasyondaki standart çalışma koşullarının aksamasının ardından Türkiye'ye gaz ihracatı azalmış olup, sorunlar giderilene kadar kısa bir süreliğine durdurulmuştu.

- Çalışma koşullarının kontrol edilmesi ve kaçakların sürekli izlenip basınç kontrollerinin yapılmasıyla gaz ihracatının akışı sağlandı. Ancak Türk tarafındaki doğalgaz basınç yükseltme istasyonundaki teknik bir sorun nedeniyle ülke şu anda gaz alamıyor.

Kaynak: Sözcü

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2022, 22:15
YORUM EKLE