Dolar bugün izin yapmadı!

Yurtiçi piyasaların 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle kapalı olduğu bugün, dolar ve euro'da sert bir yükseliş görülüyor. Dolar/TL 6.84'ü, Euro/TL ise 8'i aştı

Dolar bugün izin yapmadı!

Türkiye'de piyasalar kapalı olmasına rağmen döviz hareketliliği sürüyor. Dolarda son durum birçok kişi tarafından ilgiyle takip ediliyor. ABD ile yaşanan gerilimin ardından yükselen dolar kuru güne hareketli başladı. Dolar/TL, bu sabah 6.50’in üzerinde işlem gördü.

Dolar güne yükselişle başladı. Dün TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti yüzde 19,25 oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, AVM'ler ile gayrimenkullerde dövizle kiralama ve satışın önüne geçmek için gerekli adımları en kısa sürede atacaklarını söylemişti. Moody's, Türkiye'nin ardından banka ve şirketlerin de kredi notlarını aşağı çekmişti.

Bank of America Merrill Lynch, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden gelecekteki ticari ilişkilere yönelik bir anlaşma olmadan ayrılması halinde global merkez bankalarının rezervlerinde tuttukları İngiliz Sterlini'nin bir kısmını satabileceklerini ifade etti.

Dolar/TL’deki bugünkü hareketi Bloomberg’e değerlendiren Rabobank stratejisti Piotr Matys, “Piyasa hala Merkez Bankası’nın arkalardan sıkılaştırma yapmasından çok faiz artırmasını bekliyor” açıklamasında bulundu.

Fidelity’de çalışan portföy yöneticisi Eric Wong Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada, “Türkiye’de gördüklerimizden sonra hangi ülke sıradaki olacak diye piyasa kendine sormaya başladı” diyor.

YORUM EKLE