Dolarda 9 lira barajı yıkıldı!

Döviz kurları doların rekor kırdığı gecenin ardından güne yukarı yönlü hareketle başladı

Dolarda 9 lira barajı yıkıldı!

CiddiGazete- Dün akşam piyasaların kapanmasının ardından yurt içi piyasalar adına oldukça hareketli saatler yaşanırken dolar/TL, tarihi zirvesini yükseltmeye devam etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan-TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu görüşmesi ve TCMB'de 3 ismin görevden alınmasıyla birlikte gün içerisinde 9,10 seviyesiyle rekor yenileyen dolar/TL, 9,1885'e kadar fırladı. Euro/TL de 10,66'ya kadar çıkarken, tarihi zirvesi 10,76'ya bir adım daha yaklaştı.

Bu sabah saatlerinde kurlar bir miktar gevşerken dolar/TL, 9,16; euro/TL ise 10,63 civarında işlem görüyor.

DÜN AKŞAM PİYASALARDA NELER YAŞANDI?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü'nde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nu kabul etti. Görüşmenin ardından gece Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile Merkez Bankası'nda bazı görev değişikleri yapıldı.

TCMB Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Tümen, TCMB Başkan Yardımcısı Dr. Uğur Namık Küçük, Para Politikası Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Yavaş görevden alındı. TCMB Başkan Yardımcılığına Taha Çakmak ve Para Politikası Üyeliğine ise Prof. Dr. Yusuf Tuna atandı.

ZİREDE ARTAN SATIŞLAR DEVAM EDECEK Mİ?

Genelde yurt içi yerleşikler, kurdaki rekor seviyelerde döviz mevduatında satış yönünde hamle yapıyor. Bu hamleler kısa dönemli de olsa, son iki haftada 3.4 milyar dolar satış olmuştu. Bugün açıklanan para banka verilerinde bu satış dalgasının devam edip etmeyeceği izlenecek.

Hafta başından bu yana 9 üzerine çıkan dolar/TL'de yurt içi yerleşiklerin yoğun satışı bankacılar tarafından görünmüyor. Analistler yükselişine emin olduğunda zaten vatandaşların döviz mevduatında yeniden alıma geçme tavrı olduğu uyarısını yapıyor.

Kaynak: Dünya

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2021, 21:25
YORUM EKLE