Dolar/TL'de son durum

Dolar/TL kurunda günlük yükseliş yüzde 1 seviyesine ulaştı. Kurda 16,25 noktası da test edilmiş oldu

Dolar/TL'de son durum

CiddiGazete- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından önce Türk lirası dolara değer kaybetmeyi sürdürüyor.

Salı günü 16 seviyesini geride bırakan Dolar/TL, yeni işlem gününde de yüzde 1 yükselişle 16,30'un üzerini test etti.

Gösterge tahvil faizi yüzde 26,97 seviyesinden işlem görürken, Türkiye'nin risk primi de 2008 finansal krizinden bu yana gördüğü en yüksek seviyelerdeki seyrini sürdürüyor.

Türk lirası yıl başından bu yana dolara karşı en fazla değer kaybeden gelişmekte olan ülke para birimi durumunda.

Bloomberg HT’nin haberine göre, SEB AB Gelişen Piyasalar Baş Stratejisti Per Hammarlund, Türk lirası üzerinde baskının arttığına işaret ederken, ısrarcı şekilde yükselen enflasyon, Türkiye’de ve başlıca ticaret ortaklarında büyümenin yavaşladığına dair sinyaller ve 'yanlış yola sapmış' para politikasına atıfta bulundu.

Monex Europe Ltd. FX Direktörü Simon Harvey de, “Bozulan dış finansman pozisyonu, yükselen enflasyon, enflasyon beklentilerinin daha da bozulması, NATO’daki Batı ülkeleri ile siyasi ayrışma ve Merkez Bankası’nın makro gelişmeleri etkileyecek şekilde politikasını değiştirememesine” dikkat çekti.

East Capital Kıdemli Danışmanı Emre Akçakmak ise, “Türkiye şimdi sadece ilave enflasyonist etkilerle değil aynı zamanda Kur Korumalı Mevduat’ın bütçeye etkileri ile uğraşmak zorunda kalacak” değerlendirmesini yaptı.

YORUM EKLE