Elektrik ve doğalgaza zam var mı?

Elektriğe gelecek 3 ay boyunca zam yapılmayacak. Sanayide kullanılan doğalgazda ise yüzde 9,7 ile 12,5 arasında indirim yapıldı

Elektrik ve doğalgaza zam var mı?

CiddiGazete- Elektrik fiyatlarına önümüzdeki 3 ay boyunca zam yapılmayacak.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) ise sanayi ve elektrik üretiminde kullanılan doğalgaz fiyatında indirim yaptı.

NTV’nin aktardığına göre doğalgazdan elektrik üreten santrallere satılan gazın fiyatında ise yüzde 12,5 indirim uygulandı ve böylece bin metreküp gazın fiyatı 1400 lira oldu. Sanayi ve ticarethane abonelerine de yüzde 9,7 indirim yapıldı ve bin metreküp gazın fiyatı 1400 lira olarak belirlendi.

2020 Yılı Temmuz Ayı Doğal Gaz Toptan Satış Fiyat Tarifesi"ne göre, konutlarda kullanılan doğalgazın fiyatında ise değişikliğe gidilmedi.

BAKANLARDAN MESAJLAR

Öte yandan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, doğalgaz indirimi ile sosyal medya hesaplarından mesaj paylaştı.

Dönmez, “BOTAŞ'tan sanayicimizin kullandığı doğalgaza indirim hayırlı olsun. Yeni normalde sanayimizin çarkları daha hızlı dönecek, ekonomik toparlanmamız hız kazanacak. Doğalgaz maliyetlerindeki %9,7 ila %12,5 arası düşüş, üretim ve istihdama pozitif yansıyacak” derken, Albayrak, “Pandemi döneminde desteklerle koruduğumuz sanayimizin ve ekonomimizin hızlı toparlanmasına katkı sağlayacak bu indirimin hayırlı olmasını diliyorum. Ekonomideki her olumlu gelişmeyi insanımıza yansıtmaya, üretim ve istihdamı artırmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2020, 12:05
YORUM EKLE