Elvan'dan serbest piyasa vurgusu

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Serbest piyasa mekanizmasından herhangi bir taviz kesinlikle söz konusu olmayacak, liberal kambiyo rejiminin uygulanmasına kararlılıkla devam edilecektir” dedi

Elvan'dan serbest piyasa vurgusu

CiddiGazete- Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Serbest piyasa mekanizmasından herhangi bir taviz kesinlikle söz konusu olmayacak, liberal kambiyo rejiminin uygulanmasına kararlılıkla devam edilecektir” ifadelerini kullandı.

Bakan Elvan, yaptığı yazılı açıklamada, “Makroekonomik istikrarın ön koşulları fiyat istikrarı ve finansal istikrardır. Bu alanlarda istikrar olmaksızın; güçlü, kaliteli ve sürdürülebilir bir büyümeye ulaşmak mümkün değildir” dedi.

Uygulamakta olan “enflasyonda düşüşü önceliklendiren” makro politika çerçevesinin enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla sürdürüleceğini belirten Elvan şöyle devam etti:

“Maliye politikalarını, para politikasını tamamlayıcı yönde fiyat istikrarını desteklemek amacıyla uygulamaya devam edeceğiz.

Piyasaların etkin ve sağlıklı işleyişini son derece önemsiyoruz. Bu kapsamda serbest piyasa mekanizmasından herhangi bir taviz kesinlikle söz konusu olmayacak, liberal kambiyo rejiminin uygulanmasına kararlılıkla devam edilecektir.

Reform paketimizde yer alan eylemler de, yapısal temellerimizi daha da güçlendirecek, olası şoklara karşı direncimizi artıracaktır.”

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2021, 06:20
YORUM EKLE