Emekli ikramiyeleri için 3 formül

Emekliler, Ramazan Bayramı ikramiyesini mayıs başında, Kurban Bayramı ikramiyesi ise temmuz ortasında alacak. İkramiyeye yapılacak zam için 3 formül konuşuluyor

Emekli ikramiyeleri için 3 formül

CiddiGazete- Emeklilere bayramlarda biner lira ikramiye ödenmesine yaklaşık 3 yıl önce başlanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, enflasyon oranında artış yapılan bayram ikramiyelerinin ramazandaki ilk ödemesini mayıs başında, Kurban Bayramı ödemesini de temmuz ortasına doğru gerçekleştireceklerini söylemişti.

CNN TÜRK muhabiri Gülşen Coşkun, emekli ikramiyeleri için yapılacak zam ile ilgili konuşulan 3 formül hakkında bilgilerini paylaştı.

Gülşen Coşkun’un açıklamalarının satır başları şöyle:

MEVCUT UYGULAMA

“Öncelikle mevcut tabloyu özetleyelim, sonra ihtimalleri ve formülleri göz önüne alalım. Mevcutta bin TL ikramiye ödeniyordu. Bu yıl enflasyon artışı yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vermişti müjdeyi. Yaklaşık 13 milyon emekliye ve vefat eden sigortalıların yakınlarına ödeniyor ikramiyeler.

Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde hesaplara yatıyor. Ödemeler otomatik olarak emekli maaşı alınan hesaplara yatırılıyor.

Tablo bu şekilde genel olarak. Peki ne kadarlık bir zam olacak? Şu an net değil, sadece ortaya atılan bazı senaryolar, formüller var. Şimdi onları anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle 3 başlıkta konuşulan formüller var.

Birincisini özetleyelim: 6 ayda bir enflasyon artışının yansıtılması. Baktığımızda ilk ikramiyeye Ocak’taki yüzde 8.36’lık oranın yansıtılması şeklinde. İkinci ikramiyeye de Temmuz’da belli olacak olan yeni enflasyon oranın yansıtılması olarak özetleniyor.

Bir diğer formül ise yıllık enflasyonun yansıtılması. 2020 yılı enflasyonu yansıtılırsa bu oran da yüzde 14.60 olacak.

Son olarak üçüncü formülde ise 2018 yılından bu yana meydana gelen enflasyonun ikramiyelere yansıtılması yönünde bir talep var.

Dediğimiz gibi bunlar sadece konuşulanlar, gündeme getirilen senaryolar. Son durum ne olacak biz de merakla bekliyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2021, 16:10
YORUM EKLE