Enflasyon tahmini yükseldi

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 7,4'ten, yüzde 8,9'a çıkardı. 2021 yıl sonu için yapılan tahmin ise 5.4'ten 6.2'ye yükseldi

Enflasyon tahmini yükseldi

CiddiGazete- Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, Covid-19 salgınına karşı önlemlerin hafifletilmesinin de etkisiyle, yılın üçüncü çeyreğinde küresel aktivitede kısmi toparlanma sinyalleri göründüğünü söyledi.

Uysal, yılın üçüncü enflasyon raporu sunumunda, ticari kredilerdeki artışın “son dönemde ivme” yitirmekle birlikte güçlü geliştiğine işaret etti ve “İş gücü piyasasında zayıf seyir sürüyor” dedi.

Uysal, nisan enflasyon raporu ile kıyaslandığında, “arz yönlü unsurların bir miktar daha güçlü” geliştiğinin gözlemlendiğine dikkat çekerek, “Talep yönlü dezenflasyonist etkilerin yılın ikinci yarısında daha belirgin hale gelmesini bekliyoruz” dedi.

Gelişmekte olan piyasalara yönelik portföy akımlarında yılın birinci çeyreğinin ardından, ikinci çeyrekte de çıkışların gözlendiğine işaret eden Uysal’a göre, sermaye akımlarının yılın ikinci yarısında “bir miktar toparlanması” bekleniyor.

Uysal, “Tüketici kredileri ise mayıs sonrası dönemde belirgin ivme kazandı. Önümüzdeki dönemde turizm gelirlerinde kısmi bir iyileşme bekliyoruz” diye ekledi.

SORU-CEVAP

Soru: Rezervlerdeki azalmayı risk olarak görüyor musunuz?

Rezervleri her zaman ifade ettiğimiz gibi hem altın hem döviz olarak takip etmek gerekir. Salgın sonrası dönemde gelişmekte olan ülkelerden sermaye çıkışları gördük. Biz de bunlardan etkilendik. Salgının etkileri ihracatımızı ithalata göre daha hızlı etkiledi. İlk 6 ayda 20 milyar dolar cari açık vermiş olduk. İkinci yarıda cari açıkta daha ılımlı bir tablo görüyoruz. Böyle dönemlerde rezervlerde bir dalgalanma olması normal. Sadece bize özgü değil. Merkez Bankası olarak biz piyasa koşulları elverdiği sürece rezervlerdeki artış politikamızı devam ettireceğiz. Yılın ikinci yarısında bu noktada daha olumlu bir döneme girmiş olduğumuzu düşünüyoruz.

Kredi gelişmelerine baktığımızda salgının başından itibaren alınana önlemler çevresinde ciddi bir kredi ivmelenmesi yaşandı. Bunu özellikle ticari kredilerde gördük. 3. çeyrekte ise bir miktar yavaşlama sinyalleri var. Bireysel kredilerde ciddi bir ivmelenme öngörüyoruz. Kredi gelişmeleri ve kompozisyonunun hem iç denge hem dış denge için yakından takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Soru: Kredi büyümesinin enflasyona etkisi yönünde bir hesaplamanız var mı?

Haziran enflasyonunu incelediğimizde bunun daha çok arz yönlü etkilerden kaynaklandığını söyledik. Talep tarafından gelen etkiler de olacak. Kredi gelişmelerinin kompozisyonunun bu açıdan bakıldığında yakından takip edilmesi gerekiyor. Enflasyon üzerindeki etkisinin de bu kapsamda sınırlı kalacağını düşünüyoruz.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2020, 02:12
YORUM EKLE