Erdoğan'a 3 kat zam yetkisi!

Cumhurbaşkanı’nın tütün ürünlerinden alınan asgari maktu vergi ile motorlu taşıtlardan alınan ÖTV’yi bir katına kadar artırma yetkisi üç katına çıkartılacak

Erdoğan'a 3 kat zam yetkisi!

CiddiGazete- AKP milletvekillerinin imzasıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına sunulan torba yasa teklifiyle Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Kanunu’nda değişiklik yapılacak.

Cumhurbaşkanı’nın tütün ürünlerinden alınan asgari maktu vergi ile motorlu taşıtlardan alınan ÖTV’yi bir katına kadar artırma yetkisi üç katına çıkartılacak.

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre, Cumhurbaşkanı ayrıca ÖTV uygulamasında motorlu taşıtlar için farklı matrah grupları oluşturmaya, matrah grupları ve motor gücü itibarıyla farklı oranlar belirlemeye yetkili olacak. Cumhurbaşkanı’nın söz konusu vergileri sıfıra kadar indirme yetkisi de devam edecek.

ATV’YE YÜZDE 25 ÖTV

ATV (All Terrain Vehicle – Her türlü arazide kullanılan araç) ve UTV (Utility Task Vehicle – Çok amaçlı hizmet aracı) isimli araç tipleri fiziksel ve teknik özelliklerine göre farklı gümrük tarife istatistik pozisyonlarında gösterilebildiği için ÖTV kapsamı dışına çıkartılabiliyor. Bunun önüne geçmek amacıyla tüm ATV ve UTV araçlar yüzde 25 ÖTV’ye tabi tutulacak.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2021, 16:59
YORUM EKLE