Erhan Usta: Birkaç kelle daha gidecektir!

İyi Partili Erhan Usta, “Geniş tanımlı işsizliğin son zamanlarda düşmek değil arttığını Sayın Cumhurbaşkanı’na birileri söylesin. Bunu kendisi öğrendiğinde birkaç kelle daha gidecektir diye endişe ediyorum” dedi

CiddiGazete.com
Erhan Usta: Birkaç kelle daha gidecektir!

CiddiGazete- İyi Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Erhan Usta, Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, ülke ekonomisindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Gelinen aşamada ekonomide güvenin kaybolduğunu, kamu açıkları ile cari açığın arttığını, büyümenin durduğunu, enflasyonun yükseldiğini, yerli ve yabancı sermaye sahiplerinin Türkiye’den kaçtığını belirten Usta, şunları söyledi:

‘İŞİN OLACAĞI BUDUR’

“Bir ülkenin merkez bankası bağımsız hareket edemezse, bir ülkede siyaset kurumu merkez bankası üzerinde bu kadar güç kullanırsa, merkez bankası başkanı hükümetin ağzına bakarsa işin olacağı budur.

Faiz, Türkiye’deki kötü yönetimin bir sonucu olarak çıkmıştır. Dolar kurunun inmiş olması hastaya ateş düşürücü vermek gibi bir şeydir. Alınacak olan faiz kararı da ekonomi için ateş düşürücü bir etki yapacaktır. Bundan sonra yapısal mahiyetli müdahaleler yapılmazsa, reform kararlarını hükümet almazsa işin geleceği nokta daha fazla faiz artırımı olacaktır.”

ACI REÇETE

Ekonomideki kötü gidişin bedelini vatandaşın ödeyeceğini belirten Erhan Usta, "Sayın Erdoğan acı reçeteden bahsetmiştir. Geçmişte bu acı reçete millete içirildi. Sakın ola Sayın Erdoğan, o acı reçeteyi millete içirmeye kalkmayın. Milletin ne bu acı reçetedeki ilaçları alacak parası kalmıştır ne de bu ilaçları içecek bünyesi kalmıştır. Siz onu gidin saraya içirtin, yandaş müteahhitlere içirtin" diye konuştu.

İŞSİZLİK RAKAMLARI

Türkiye’nin net rezervlerinin eksi 40 olduğunu ifade eden Usta, son bakan değişimiyle Erdoğan’ın bunu yeni öğrendiğini belirterek şunları söyledi:

“Ben bir ikazda bulunmak istiyorum daha fazla kişinin başı yanmasın. Cumhurbaşkanı rezervle ilgili yaptığı hatayı işsizlik oranı ile ilgili de yapmaktadır. Cumhurbaşkanı en son konuşmasında dahi ‘TÜİK’in açıkladığı işsizlik rakamı düşüyor’ diyor. Büyük ihtimal Cumhurbaşkanı bunun da farkında değil, bu geniş tanımlı işsizliğin son zamanlarda düşmek değil arttığını Sayın Cumhurbaşkanı’na birileri söylesin. Bunu kendisi öğrendiğinde birkaç kelle daha gidecektir diye endişe ediyorum. 0,8 bir düşüş görülmüş olsa bile işsizlik geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,4 oranında artmıştır yani yüzde 25,9’dan yüzde 33,3’e çıkmıştır. Dolayısıyla bu işin sorumlularının Cumhurbaşkanını ikaz edip kellesi gitmeden bunun düzetilmesi lazım. Hakikati bilmediğiniz zaman sorunu çözemezsiniz. Bu ülkeyi yöneten birisi hem de tek başına yönetin birisi ülkede işsizliğin düştüğünü düşünüyorsa hakikaten bu bir felaket demektir. BU kadar insan açken, açıktayken işsizlik düştü demek kabul edilebilir bir şey değildir.”

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2020, 14:59
YORUM EKLE