Fiyatlara coronavirüs ayarı

BrandZone, coronavirüs günlerinde Türkiye'de fiyatı yükselen ve düşen ürünleri araştırdı. Buna göre tuvalet kağıdı zam şampiyonu olurken, akıllı telefonlar ucuzladı

Fiyatlara coronavirüs ayarı

CiddiGazete- Bir süredir ülkemizde pazar trendleri analizleri yapan BrandZone isimli araştırma şirketi, coronavirüs sürecinde Türkiye'deki çeşitli ürünlerin fiyatındaki değişiklikleri inceledi.

Yapılan incelemeler, bazı ürünlerin fiyatının çok ciddi anlamda yükseldiğini gösterirken bazı ürünlerde ise fiyat düşüşleri yaşandığını ortaya koydu.

ZAM ŞAMPİYONU İLK 5

Araştırmalara göre şubat ayı ile nisan ayı aralığında internet üzerinden satılan ürünlerde en çok zamlanan kalem, yüzde 19.4'lük oranla tuvalet kağıtları oldu.

Tuvalet kağıtlarını yüzde 15.4’lük zam oranı ile kahve makineleri takip etti.

Coronavirüs günlerinde Türkiye'nin e-ticaret platformlarında en çok zamlanan üçüncü ürün yüzde 13.6'lık zamla kağıt havluyken dördüncü ürün yüzde 11.1 zam oranıyla çamaşır suyu oldu.

Sıralamanın 5. sırasında ise bebek bezi bulunuyor.

FİYATI ARTAN DİĞER ÜRÜNLER

Yapılan araştırmaya göre insert ve reklam promosyonları, bulyon fiyatlarında ciddi bir artış ortaya koyuyor. Öyle ki coronavirüs öncesinde 31 TL'ye satılan bulyonlar, coronavirüs sonrasında yüzde 35 zam ile 43 TL'ye satılmaya başladı. BrandZone'a göre tuz fiyatları da yüzde 23 artmış durumda. Araştırma; ağız ve diş suları (yüzde 13), cips (yüzde 12) ile

piliç, margarin, makarna, ve un (yüzde 10’ar) fiyatlarında da artış olduğunu gösteriyor.

FİYATI DÜŞEN ÜRÜNLER

BrandZone, coronavirüs dönemindeki akıllı telefon satışlarını da inceledi. Yapılan araştırmalar, akıllı telefonların genel olarak yüzde 2.3 oranında ucuzladığını, satıcıların hemen her modelde yüzde 25'e varan indirimler yaptığın ortaya koydu.

Elektrikli süpürge kategorisinde de akıllı telefonlara benzer bir durum yaşandı. Elde edilen bulgular, elektrikli süpürgelerin fiyatının yüzde 2.7 oranında düştüğünü ortaya koyuyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2020, 13:38
YORUM EKLE