banner476

Gram altında 250 lira beklentisi

İKO Başkanı Atayık: “Vatandaş 'Altın iz bıraktığı seviyelere yeniden çıkar' sözüne uyarak yeniden tarihi seviye olan gramın 250 TL fiyatına çıkmasını bekliyor"

Gram altında 250 lira beklentisi

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, “Elinde altın bulunduran vatandaşlar 'Altın iz bıraktığı seviyelere yeniden çıkar' sözüne uyarak kâr realizasyonu için yeniden tarihi seviye olan gramın 250 TL fiyatına çıkmasını bekliyor” dedi.

Atayık, altın fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Amerika ve Çin arasındaki ticaret savaşlarının ons fiyatlarını doğrudan etkilediğini ifade eden Atayık, Çin ve ABD’den gelen açıklamaların altın fiyatlarında hareketliliğe yol açtığını kaydetti.

FED’İN TUTUMU

Altının ons fiyatının 1,245 seviyelerine çıktığını anlatan Atayık, şöyle konuştu:

“Ons fiyatlarındaki bu kıpırdanmanın diğer önemli küresel nedenlerinden biri de kuşkusuz ABD Merkez Bankası’nın (Fed) tutumu. Fed’in faiz artırımı konusundaki şahin tavrından yavaş yavaş uzaklaşması ve güvercin özellikler sergilemesi de küresel alanda altının güçlenmesini destekliyor. Bu anlamda, Fed’in 18-19 Aralık’ta yapacağı toplantıdan faiz artırım kararı çıksa bile Fed'in Trump Yönetimi’nin de baskısıyla 2019 yılının ilk çeyreğinde faizi artırmak yerine bekle-gör politikasına yöneleceğini söylemek mümkün.

Altını yurt dışında hareketlendiren bir diğer sebep ise merkez bankalarının altın stoklama yönündeki politikalarına devam etmesidir. Altının ons fiyatı 1,240- 1,245 seviyelerinde bir süre daha kalıcı olması durumunda yukarı doğru hareketlerin devamını görebiliriz. Belki o zaman ons fiyatlarında 1,260 ve 1,270 seviyeleri test edilebilir. Ancak, son yıllarda dünya siyaset ve ekonomisinin dalgalı ve istikrarsız seyri göz önünde tutulduğunda ise tersi bir tablo da görebiliriz altın fiyatlarında.”

“VATANDAŞ BEKLEMEDE”

Atayık, yurt içi gram altın fiyatlarına ilişkin şunları söyledi:

“Altının onsu yurt dışında değer kazanırken yurt içinde de doların uzun bir süredir 5,30-5,40 TL fiyat aralıklarında gidip geldiğini, 5,13 TL’yi görmesine rağmen 5 TL’nin altına düşmediğini gözlemliyoruz. Tablo, bu olunca altının gram fiyatı 215-214 TL’ye çıkmasına rağmen Kapalıçarşı ve semt kuyumcularında bir hareketlilik göremiyoruz. Bir kâr realizasyonu şeklinde kuyumculara bir talep yok ne yazık ki…”

Altın sahiplerinin bir kısmının dövize yöneldiğini hatırlatan Atayık, “Hem altının, hem de doların belli bant aralıklarında sıkışmasının belki de en önemli nedenlerinden biri, daha önce altınını bozarak dövize yönelen yatırımcıların elindeki dövizi bozmak için doların 6 TL ve 6,5 TL seviyesine çıkmasını beklemesidir. Elinde altın bulunduran vatandaşlar ise ‘Altın iz bıraktığı seviyelere yeniden çıkar’ sözüne uyarak kâr realizasyonu için yeniden tarihi seviye olan gramın 250 TL fiyatına çıkmasını bekliyor diyebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

KUYUMCULUKTA TAKSİT

Kuyumculukta taksit konusuna da değinen Atayık, ithal edilen cep telefonlarında taksit yasağının kaldırıldığını ancak kuyumculuktaki taksit yasağının hâlâ kalkmadığını söyledi.

Türk lirasındaki kazancın süreceğini ifade eden Atayık, “Önümüzdeki süreçte doların 5 TL fiyat aralığına doğru yeniden düşeceğini söyleyebiliriz. 24 Ayar gram fiyatlarında da önümüzdeki haftalardan itibaren 200 TL’ye doğru bir geri dönüş bekleyebiliriz” yorumunu yaptı. (aa.com)

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2018, 13:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER