Gramla satılıyor, altınla yarışıyor

Dünya gül yağı ihtiyacının yüzde 65’ini tek başına karşılayan, Türkiye’nin gül bahçesi Isparta’da gül yağının satış fiyatı neredeyse altınla yarışıyor

Gramla satılıyor, altınla yarışıyor

Isparta Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk, kentin esas altınının gül olduğunu söyledi. Gül yağının altın ile yarıştığını belirten Selçuk, “10 gram aşağı veya yukarı olabilir belki ama 1 litre gül yağı fiyat olarak 220-230 gram altına tekabül eder. Kabaca şöyle de diyebiliriz; 4 kilogram gül yağı 1 kilo altın eder. Isparta olarak, bizim altınımız da gül yağımızdır" diye konuştu.

YILLIK 30 BİN TON GÜL

Kentte geçtiğimiz yıl üretilen gül rekoltesi ve fiyatlandırması ile gülün serüvenini İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine anlatan Isparta Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk, "Güller diyarı Isparta'mızdayız. Dünya gül yağı ihtiyacının yüzde 65'ini Isparta'mız karşılamaktadır. İlimizde yılda yaklaşık olarak 30 bin ton civarında gül hasadımız oluyor. Gül, çok hassas bir ürün olduğu için aynı gün işlenmesi gerekir. Böyle olunca ilimizde de kozmetik firmaları vardır, burada işlenip yurt dışına kadar ulaşan bir serüven devam eder. Hava şartları gül toplama döneminde yağışlı ve düzgün giderse, yaklaşık 2-2.5 ton gül yaprağından 1 litre gül yağı çıkar. Eğer hava şartları kurak ve yağmursuz giderse, 1 litre gül yağının çıkarılabilmesi için bu oran 4-4.5 ton dolaylarını bulur" diye konuştu.

10 LİRA BEKLENTİSİ

Gül yağının geçtiğimiz yılki fiyatı ile gül yaprağı alım fiyatlarından bahseden Ziraat Odası Başkanı Selçuk, "Geçen yılki, fabrikasyon ve imbik usulü değişen fiyatlarımıza göre, gül yağının litresi 7-10 bin euro arasında değişen fiyatlara satıldı. Bu fiyatlar arz ve talebe göre değişti. Gül hasadı, mayıs ayının ortalarında başlar, haziran ayının ortalarında biter. İnşallah, kazasız, belasız, bereketli bir sezon diliyorum. Gül alımında geçen yıl açıklanan fiyatımız kilogram başına 8 lira 75 kuruş idi. Bu yıl ise 10 lira civarında bekliyoruz. Hem çiftçimiz hem de ülkemiz kazansın" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER