Halk Bankası’na kötü haber

ABD'deki İran yaptırımları davasında New York Güney Bölge Federal Mahkemesi, Halk Bankası avukatlarının tüm talebini reddetti

Halk Bankası’na kötü haber

CiddiGazete

İran yaptırımlarını delmekle suçlanan Halk Bankası'na New York Güney Bölgesi Başsavcılığı tarafından açılan davada mahkeme, bankanın avukatlarının yaptığı başvuruya yazılı cevap verdi.

Halk Bankası avukatlarının “tebligatın usülsüzlüğü, mahkemenin yargı yetkisi olmadığı” gerekçesiyle davanın düşmesi ve reddihakim yapabilmek için “özel statüyle duruşmaya katılı” talebi mahkeme tarafından “gerekçelerin ikna edici olmaması” nedeniyle reddedildi.

Davaya bakan yargıç Richard Berman, Halk Bankası'nın mahkemenin yargı yetkisine itiraz, reddihakim gibi taleblerini ise ancak New York’a gelip duruşmalara katılması ya da avukatlarının duruşmalara katılmasına müsade etmesi durumunda yapabileceğini ifade etti.

Berman, duruşmalara katılmayan Halk Bankası'nın, "firari" konumdayken mahkemeden bir talepte bulunamayacağını da belirtti. Bankaya, “ABD’nin İran yaptırımlarını delmek” dahil altı farklı suçlama yöneltilmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2019, 15:44
YORUM EKLE